Класовість літератури

Словник літературознавчих термінів

Класовість літератури

Класовість літератури — у соціологічному літературознавстві — одна із псевдоестетичних категорій, яка утилітаризує поняття ідейності літератури, підкреслюючи залежність художніх явищ від класових інтересів основних верств суспільства, зокрема панівного класу. К.л. проявляється в тому, що, по-перше, література немовби відображає станове розшарування суспільства і класову боротьбу там і тоді, де і коли вона виникає; по-друге, письменник, мовляв, навіть мимоволі виражає своє ставлення до класових взаємин і свою симпатію до одного з класів; по-третє, твори художньої літератури використовуються класами (партіями) в ідеологічній боротьбі. Абсолютизована теорія класової боротьби як “рушійного джерела“ суспільного розвитку, перенесена в літературознавство, завдала йому непоправної шкоди у 20-30-ті XX ст. Вульгарні соціологи спочатку ототожнювали К.л. із соціальним походженням письменника, тому відкидали класику, критикували “попутників“ за їх “буржуазну свідомість“; не визнаючи різниці між реальним автором, образом автора, оповідачем і персонажами, переслідували письменників за ідеологічні збочення, якщо знаходили у творі будь-які висловлювання, що не відповідали ідеології комунізму. Переглядаючи “вульгарний соціологізм“, але послідовно дотримуючись принципів “класового підходу до аналізу суспільних явищ“, радянське літературознавство, починаючи з 60-х, і далі обстоювало діалектику класового, національного і загальнолюдського в художній літературі і прагнуло в такий спосіб осмислити специфіку мистецтва слова, уникати крайнощів соціологізаторства, однак і це не давало можливості об'єктивно вивчати всю складність історико-літературного процесу, належно поціновувати творчі шукання, експериментаторство багатьох митців. Поза увагою літературознавства залишалися проблеми поетики, нові методи дослідження мистецтва слова тощо або розроблялися неповно, спрощено, відповідно до засад класової пропаганди, ідеологічної боротьби. І все ж у кращих Працях про К.л. вдавалося обґрунтовувати і національну своєрідність, і загальнолюдський пафос літератури, викриваючи недолугість кон'юнктурних писань на тему класової ненависті, підтримуючи тих письменників, які пробували бодай езоповою мовою показувати звиродніння більшовизму (“Собор“ і “Твоя зоря“ О.Гончара, “Катастрофа“ і “Спектакль“ В.Дрозда, “Левине серце“ і “Південний комфорт“ П.Загребельного, повісті Вал.Шевчука та ін.).Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.