Кантилена

Словник літературознавчих термінів

Кантилена

Кантилена (лат. cantilena — спів) — у середньовічній, власне, французькій поезії — невеликий вірш ліро-епічного ґатунку, покладений на музику.

Канцона (італ. canzone — пісня) — одна з форм середньовічної , лірики трубадурів Провансу: пісня про лицарську любов, пов'язана з культом дами. Вишукана будова К. була строго строфічною, позначалася незрідка наскрізним римуванням, але схема римування була у кожної К. своя, оригінальна. Остання строфа — торнада — виглядала коротшою, присвячувалася дамі серця. Із Провансу К. поширилась у Північну Францію та Італію, були спроби її канонізації. Розквіт К. припадає на лірику Ф.Петрарки. Користувалися нею Данте Аліг'єрі, Дж.Боккаччо. Згодом K.j хоч і зазнавала певного піднесення, однак не прижилася у європейських літературах, перетворилася на стилізацію. Поменшена форма К., що вживалася в Італії, називалася канцонетою, у Франції — шансонеткою, позначеною заземленим стилем. В Україні К. відома за перекладами І.Франка, М.Бажана та ін. Українські поети до цієї форми зверталися рідко (В.Самійленко, цикл “Весна“, де, крім сонетів, є дві К.).Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.