Словник літературознавчих термінів

Афоризм

Афоризм (грецьк. aphoridzo — визначення) — короткий влучний оригінальний вислів, узагальнена, глибока думка, виражена в лаконічній формі, подеколи несподівано парадоксальній (“Поспішай повільно“ — Октавіан Август). А. завжди містить у собі більше значення, ніж мовлено, він ніколи не аргументує, але впливає на свідомість виразною неординарністю судження. Тому часто А. називають “крилатими словами“.

Літературний А. як самостійний жанр виник з народних прислів’їв та приказок, але різниться від них фіксованим авторством. Першим його зразком вважаються “Афоризми“ Гіппократа. Відомий він і в києво-руську добу (“Моління Даниїла Заточника“, XIII ст.). Особливого поширення А. набув у роки Ренесансу, досягнув смислової витонченості в епоху класицизму (Б.Паскаль, М.Монтень, Ф.Ларошфуко). Чимало влучних висловів українських письменників, де використані розмаїті стилістичні фігури, парадокси, метафори тощо, перетворилися на крилаті, вживаються як А..:

Любов к отчизні де героїть,

Там сила вража не устоїть (І. Котляревський).

Борітеся — поборете (Т. Шевченко).

Захочеш — і будеш. В людині, затям,

Лежить невідгадана сила (О. Ольжич).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.