Кубізм

Словник літературознавчих термінів

Кубізм

Кубізм (фр. cubisme, від лат. cubus — куб) — авангардистська течія у західноєвропейському (французькому) малярстві. її представники (П.Пікассо, Ж.Брак та ін.) у пошуках “четвертого виміру“ та розмивання берегів живопису намагалися у своїх композиційних конструкціях розкласти оманливий видимий світ на геометричні складники. Цей творчий процес супроводжувався опрощенням колористики та форми. Картина трактувалася як самоцінний об'єкт із власним, незалежним від довкілля буттям. Тому поняття “істина“, “реальність, “достеменність“ стосувалися не дійсності, а картини. В основу теоретичної концепції К. покладалася натурфілософія неокантіанства (Г.Конн, молодий Е.Кассірер та ін.). Запроваджувалася “мова“ плюралістичного кшталту, зумовлюючи (та виправдовуючи) незавершеність будь-яких інтерпретацій художнього явища. “Скільки очей, що споглядають художній об'єкт, стільки і його образів'', — зазначав П.Пікассо. Ототожнення картини та її відображення у свідомості (що завбачило постання у 60-ті концептуального мистецтва) також випливало із позитивістського вчення (Б.Рассел, Л.Вітгенштейн, А.Айєр та ін.). Сучасники (Г.Аполлінер) називали творчість кубістів “орфізмом“, “ліризмом“, спроможним сформувати новий художній світ з ніякого завдяки ірраціональному неміметичному акту. К. вплинув і на інші мистецтва, зокрема на літературу. Так, М.Жакоб вважав, що смисл літературного твору міститься у ньому самому, а не в довколишньому світі. Г.Аполлінер використовував прийом колажу (уривки діалогів та фраз вуличного натовпу). Кубічна естетика позначалася на прозі та драматургії Гертруди Стайн, схильної до варіювання фраз, обертання їх по колу сюжету. Текст зорієнтовувався на опредмечення мови, перетворення її на новий об'єкт. В українському поетичному авангардизмі К. не мав особливого поширення, хоч твори деяких поетів виповнювалися кубічними елементами. Таким можна умовно вважати вірш панфутуриста Гео Шкурупія “Геометрія“:

лінія циркуль

коло

троєкутник в квадраті

дивись

от на голій площі

виникло місто

поривання кутів до неба

троєкутник на куб

ромб

башта

конусом вріжеться в око

тумб дамб тумб домб.Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.