Емблема

Словник літературознавчих термінів

Емблема

Емблема (грецьк. еmbleumа — вставка,рельєфна оздоба) — предмет, зображення, що умовно або символічно виражає певне поняття, ідею. Е. відома письменству здавен, але особливого поширення набула у XVI ст., відповідаючи запитам маньєризму та бароко, використовувалась як символічне зображення, супроводжуване віршовою сентенцією чи прозовим текстом. З'являлися збірники Е. (започаткував 1531 А.Альчато), які складалися з “тріади“: зображення окремих предметів чи їх сполучень, міфологічних, біблійних чи історичних фігур; девіз, яким розкривався смисл зображення; пояснювальний підпис. В основі Е. була візуальна, оречевлена метафора. Поставала Е. інколи завдяки несподіваному поєднанню асоціацій та витвореного внаслідок цього “розумового образу“, в якому поняття набували вигляду ілюзорної конкретності. Осмислення Е. диференціюється на релігійно-символічні (часто євхаристичні), дидактичні (в різних варіантах), світські (політичні, моральні). З початками книгодрукування символічні зображення застосовуються на марках видавців і друкарів. В Україні за доби бароко була відома Е. Заходу. Оригінальний емблематичний збірник “Ифіка ієрополітіка“ часто передруковувався. Д.Чижевський в “Історії української літератури“ наводить приклади віршів з нього:

Хотяй Господа істинно любити,

во страсі Господні потщися ходити.

Сію бо любов страх Господень родить,

яко вітер пламен з углія ізводить

(на малюнку вогонь, що його роздмухує вітер);

Пространно море сильні імать волни,

Малия ріки не тако довольні,

в чаші і сіх ність, не движуться води,

і смиренія такови суть плоди

(на малюнку море, річка та склянка з водою...).

З традицією Е. пов'язана поезія Кирила Транквіліона-Ставровецького (Перло многоценное. — Чернігів, 1649), дидактичні притчі С.Полоцького. Відлунням Е. в українській поезії XIX ст. є вірш І.Франка “Пелікан“ (1874), що знайомить з одним із повчальних легендарно-символічних сюжетів. До традиції Е. зверталися поети XX ст., передовсім авангардисти (Г.Аполлінер, М.Семенко та ін.).Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.