Календар

Словник літературознавчих термінів

Календар

Календар (лат. calendarium — боргова книжка) — 1) Покажчик усіх днів року із зазначенням днів відпочинку, свят, визначних подій. 2) Астрономічний К. — таблиці з передбачуваним розташуванням небесних світил. 3) Система відліку великих проміжків часу на основі періодичності природних явищ, пов'язаних з рухом небесних світил; історично в європейській традиції юліанський К. (старий стиль) співіснував з григоріанським К. (новий стиль), введеним для територій України Центральною радою 1 березня 1918. 4) Друковане видання у вигляді таблиці або книжки з переліком місяців, чисел, днів тижня; свят, пам'ятних дат, часто — астрономічної інформації. Розрізняють табель-К., перекидний К., відривний К., настільний К., кольоровий ілюстрований К. Видання К. у середні віки здійснювала церква (К.-святці, мінеї, мартирологи), з XIV ст. з'являються К. світського змісту. В Київській Русі перша спроба регламентації часу і “ занять відбилась в “Ізборнику 1076“. 1700 Києво-Печерська друкарня випускає перший в Україні К. під назвою “Календар, або Місяцеслів“. 1720 Петро І заборонив поширювати україномовні К. Перші К. українською мовою вийшли 1850 у Львові, Пряшеві, Перемишлі. Львівське товариство “Просвіта“ випускало “Народний календар“ (1870-1939, з 1880 — “Календар “Просвітний“), чимало випусків якого підготував В.Лукич (Левицький). Тут друкувалися твори Т.Шевченка, С.Руданського, І.Нечуя-Левицького, О.Кониського, І.Франка та ін. Подібний К. друкувала київська “Просвіта (1907-08), де з'явилися статті про І.Котляревського, Т.Шевченка. 1909 почав виходити відривний К. (видавництво “Час“). Антологією української поезії став полтавський “Календар “Україна“ на 1914“ Г.Маркевича. У багатьох К. (“Календар на переступний рік 1928“ — Ужгород, 1927; “Український народний календар “Світло“ — Буенос-Айрес, 1941; регулярні “Український календар“ — Польща, “Народний календар“ — Пряшів та ін.) публікувалися художні твори — поезії, уривки прози тощо. Політвидав України 1944-49 випускав “Календар-довідник“, пізніше — “Народний календар“. Особливою подією були “Шевченківський календар“ (1964) та упорядкований М.Терещенком “Літературний щоденник“ (К., 1966).Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.