Довідник з української літератури

КРЩОНОВИЧ ЛАВРЕНТІЙ

КРЩОНОВИЧ ЛАВРЕНТІЙ (р. нар. невід. — 1704, м. Чернігів) — друкар, поет, художник, церковно-релігійний діяч.

Тісно пов'язаний з поетами кола Лазаря Барановича. Був ігуменом та архімандритом чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря. Автор багатьох присвят, передмов, малюнків до різних видань, творів релігійного характеру. Його перу належить також підручник з риторики. З віршованих творів зберігся тільки панегірик Лазарю Барановичу „Воскреслий Фенікс” (Чернігів, між 1682 — 1684 рр.), який складається з окремих віршів — сентенцій, що прикметні своєю суто бароковою притчевістю й гіпертрофованою метафоричністю.

Після кривавого потопу, що затопив українську людність під час різних війн, Лазар Баранович встановлює мир і спокій. Він — Фенікс, який, подібно до голуба, що сповістив кінець всесвітнього потопу, теж зійшов з неба й провістив кінець кровопролиття. В панегірику також міститься ряд невідомих з інших джерел фактів з біографії Лазаря Барановича. Мова твору — польська та латинська, широко вживані образи з античної міфології.

Літ.: Попов П. Панегірик Кріцоновича Лазарю Барановичу — невідоме чернігівське видання 80-х років XVII ст. // Ювілейний зб. на пошану акад. Д. Й. Баталія. К., 1927; Аполлонова лютня: поети XVII — XVIII ст. К., 1982; Шевчук В. О. Співці музи роксоланської в Чернігові: Києво-Чернігівський осередок поетів другої половини XVII — першої половини XVIII ст. // Шевчук В. О. Дорога в гасячу років: Роздуми, статті, есе. К., 1990.

О. Хоменко
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.