Всі публікації щодо:

Довідник з української літератури

МЕТА — український літературно-політичний журнал — місячник

„МЕТА” — український літературно-політичний журнал — місячник. За редакцією Кс. Климковича виходив у Львові з вересня 1863 р. до січня 1864 р. Після річної перерви „Мета” з 15 лютого 1865 р. протягом усього року виходила як суто політичний двотижневик. Цей часопис був своєрідним продовженням журналу „Вечерниці”, який припинив своє існування у червні 1863 р., оскільки реалізував „народовську” культурно-політичну програму. Головними завданнями журнал вважав поширення ідеї „народної самостійності”, „одзискання” прав „южноруського люду”, будівництво „самостійної народної руської літератури” на груші живого народного мовлення своїх краян.

У програмі часопису зазначалося, що він прагне відстоювати інтереси українського народу, виступати проти його національного пригнічення, зокрема утисків рідної культури. Ці настанови реалізовувалися у статтях Кс. Климковича („Становище Русі супротив лядсько-московської борби”, „Централізм московський”), Д. Танячкевича („Письмо до громади”), дописах П. Свєнціцького. Назрілі потреби освіти й виховання дітей порушені у статті Л. Гончаренка „Дещо про школи народні на Україні”. Кс. Климкович („Руська народна партія і її політична ісповідь”, „Дотеперішня політика русинів”), Ст. Качала („Галицько-руська Матиця і її ціль”), П. Свєнціцький („Дещо про кулішівку”) висловлювали міркування про шляхи піднесення національної свідомості українців.

У журналі надруковано низку поезій Т. Шевченка, Ю. Федьковича, П. Куліша, поему Д. Мордовцева „Козаки і море”, прозові твори Є. Гребінки. Автори часопису порушували питання про забезпечення національного театру якісним репертуаром, про те, щоб український театр став „публічною школою мови, розуміється, мови народної”.

В умовах заборони української журналістики в Росії „Мета” стала виконувати функції загальноукраїнського часопису.

Літ.: Історія української дожовтневої журналістики. Л., 1983; Історія української літератури XIX століття: У 3 кн. К., 1996. Кн. 2.

В. Хропко