Довідник з української літератури

ПЕКАЛІД СИМОН

ПЕКАЛІД СИМОН (Пенкаля, Пенкальський; бл. 1567, м. Олькуш, Польща — після 1601, там же) — поет.

Навчався в Краківському університеті, де 1589 р. здобув ступінь бакалавра. Згодом прибув до Острога, працював при дворі князя Костянтина, за що був звинувачений у сприянні іновірцям і прозваний „русином”. Автор латиномовної поеми „De Bello Ostrogiano” („Про Острозьку війну”, 1600), написаної, ймовірно, на замовлення князя, та „Epithalamium” („Епіталама”, 1601), присвяченої одруженню Яна-Щасного Гербурта з Єлизаветою Заславською. Можливо, кілька творів Симона Пекаліда, які готувалися до друку, втрачено.

Особливу цінність становить поема „Про Острозьку війну”, в якій описано повстання козацького гетьмана К. Косинського, придушене Острозькими, змальовано „давнє місто Острогон”, „Острозьку тримовну гімназію”, в якій „Біблія... світ побачила”, подано генеалогію князів Острозьких, яскраво відтворено ряд батальних сцен. Твір написано гекзаметром.

Літ.: Українська дожовтнева поезія // Твори поетів XI — XVIII ст. К., 1984; Нічик В. М., Литвинов В. Д., Стратій Я. М. Гуманістичні реформаційні ідеї на Україні. К., 1991.

М. СудимаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.