Всі публікації щодо:
Літературознавство

Довідник з української літератури

РАДА — літературно-науковий альманах

„РАДА” — літературно-науковий альманах, упорядкований М. Старицьким замість забороненого цензурою планованого місячника — журналу.

Вийшов у Києві двома випусками (1883, 1884). Тут були надруковані віршові та прозові твори М. Старицького (поезії „До України”, „До М. Л(исен)ка”, „Ніч згари зорить очима”, „Учта”, „На морі”, „Посвята моїй дочці Людмилі”, переклади й переспіви закарпатської та угорської поезії), П. Ратая (Куліша) („Поет”, „До кобзи та до музи”, „На чужій чужині”), Б. Грінченка („Матвій”, „Сестрі”, „Минуле”, „До праці”, „Наша доля”), Я. Щоголева („Ткач”, „Родині”, „Шинок”), І. Нечуя-Левицького (повість „Микола Джеря”), Панаса Мирного (роман „Повія”, образки з життя „Як ведеться, так і живеться”), Д. Мордовця (оповідання „Скажи, місяченьку”), Ганни Барвінок (оповідання „Вірна пара”, „Квітки з сльозами, сльози з квітками”), Гната Карого (І. Тобілевича) — оповідання „Новобранець”, М. Садовського (поема „Шипка”), Олени Пчілки („Волинські спогади”, „Козачка Олена”), а також вірші та оповідання Хруща (О. Афанасьєва), А. Бабенка, М. Алатонченка, драма М. Старицького „Не судилось” та ін. Принципово важливе значення для утвердження національної літератури мав „Бібліографічний покажчик нової української літератури” (1798 — 1883), складений М. Комаровим, і його ж додатки: „Найголовніші спільні писання про українську мову, літературу і про українське питання” та „Якого року скільки книжок було надруковано”.

Спроби М. Старицького продовжити це віщання у формі педагогічного журналу чи окремих збірок через цензурні причини не збулися.

Літ.: Бойко І. 3. Українські альманахи і збірники XIX — початку XX ст. К., 1967; Історія української дожовтневої журналістки. JL, 1983.

П. ФедченкоНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.