Довідник з української літератури

СЕДОВСЬКИЙ ЯКІВ

СЕДОВСЬКИЙ ЯКІВ (рр. нар. і см. невід.) — давньоукраїнський письменник.

Родом із Львівщини. Освіту здобув у Падуанському університеті. Автор панегіричного твору „Анатима тис тімис” („Дарунок пошани”), виданого в Венеції 1641 р. Твір написано з нагоди присвоєння ступеня доктора філософії випускникові Падуанського університету львів'янину Григорію Кирницькому. Мета твору — прославити тих, хто ніколи не зрікається „святок отчеськое веры”. До таких осіб, очевидно, належав і Григорій Кирницький, який „без сумту, без достатку”, вивчивши декілька мов, пішов здобувати освіту в чужі краї з тим, щоб, збагатившись знаннями, повернутися додому й служити своєму народові. Один із двох розділів панегірика адресований „славного народа гречеськаго братіе Братства святого муч[еника] Христова Георгія”, тобто гурткові людей, які не давали таким студентам, як Григорій Кирницький, почуватися самотніми в чужій землі („Єст сведком ты цнот ваших хлебом крєованый на стан докторства, вашим хлібом промованый”). Тут також висловлено співчуття Греції, яка перебувала в той час під турецьким ігом.

Літ.: Студинський К. Три панегірики XVII віку // ЗНТШ. 1896. Т. 12. Кн. 4; Українська поезія XVII ст. Перша половина. К., 1988; Українська поезія. Середина XVII ст. К., 1992.

М. СулимаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.