Довідник з української літератури

СОКОЛОВСЬКИЙ МИКИТА

СОКОЛОВСЬКИЙ МИКИТА (1769, с. Половецьке, тепер Богуславського р-ну Київської обл. — 04.11.1810, м. Київ) — письменник і культурно-освітній діяч кінця XVIII — початку XIX ст.

Родом із священицької родини. У 1782 — 1792 рр. навчався в Київській академії, потім три роки в Московському університеті вивчав російську мову й набував учительську кваліфікацію. З 1797 р. викладав у Київській академії російське віршування, згодом — риторику та французьку мову. 1809 р. обраний префектом академії (це єдиний випадок в історії дореформеної академії, коли префектом обрано людину світську). Славився як один із найкращих академічних професорів.

М. Соколовський залишив після себе більш як 100 рукописних творів, написаних російською мовою з українізмами, більшість із яких ще не опублікована (рукописний збірник знаходиться в ЦНБ АН України). Серед них — церковні слова й промови, привітання високопоставленим особам, канти і хори, урочисті панегіристичні вірші на честь визначних подій чи осіб (на день ангела митрополита Єрофія, на прибуття до Києва імператора Павла І тощо), а також оди на честь відомих осіб — митрополита Г. Банулеско-Бодоні, московського митрополита П. Левшина, надгробні діалоги на смерть митрополитів С. Миславського та Є. Малицького. Ці твори написано в виразній російській класицистичній традиції, в епоху занепаду культурних форм давньої української літератури. Серед віршів збірника є досить цікава „Пісня однієї дівчини, що позбулася свого коханого” — виразний зразок любовної елегійної поезії. М. Соколовський вважається останнім поетом київської літературної школи в стінах Київської академії.

Літ.: Титов Ф. Киевская академия в период реформ. К, 1913. Вып III.

М. ШевчукНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.