Сучасний словник літературознавчих термінів - Сикало Євген 2023

Антиутопія

Всі публікації щодо:
Літературознавство

Антиутопія - це літературний жанр, який описує фіктивне суспільство з негативною моделлю розвитку. Це протиставлення уявленням про кращу країну, ідеальне суспільство, яке є у творах утопії.

Антиутопія є не тільки літературним жанром, а й філософською концепцією, яка має глибокий соціальний та політичний вимір. Вона відображає негативні наслідки технологічного прогресу, диктатури, тоталітаризму, морального розкладу та інших соціальних проблем, які можуть виникнути в суспільстві, яке збагачується технологічними новинками, але втрачає свої цінності.

Відмінністю антиутопії є те, що вона не створює позитивних образів, а змальовує негативні наслідки, які виникають в результаті тих чи інших негативних подій. Головним завданням антиутопії є попередження людства про можливі наслідки зловживання владою, технологічними новинками, а також про те, яким може бути суспільство, яке знаходиться на шляху до деградації.

Перший зразок антиутопії - це твір Джорджа Орвелла "1984", який описує жахливий світ, в якому люди живуть під контролем диктаторського режиму і навіть не можуть думати своїми власними головами. Цей твір став настільки популярним, що термін "орвелліанський" став вживатися для опису будь-яких негативних аспектів суспільства.

Іншим знаковим прикладом антиутопії є роман Рей Бредбері "451 градус за Фаренгейтом", який описує світ, де книги заборонені, а люди живуть у суспільстві, де панує цензура та відсутність свободи слова.

Згодом антиутопія стала популярним жанром в літературі та кіно. Серед відомих антиутопій можна відзначити "Острів доктора Моро" Герберта Уеллса, "Автостопом по галактиці" Дугласа Адамса, "Гра Ендера" Орсона Скотта Карда та інші.