Сучасний словник літературознавчих термінів - Сикало Євген 2023

Стімпанк

Всі публікації щодо:
Літературознавство

Стімпанк - це альтернативний історичний жанр, що поєднує в собі науку, технологію та естетику 19 століття. Термін "Стімпанк" походить від словосполучення "steam engine" (парова машина) та "punk" (панк) і заснований на ідеї ретрофутуризму - технологічного розвитку на основі анахронізмів та вікторіанської атмосфери.

Стімпанк включає в себе елементи наукової фантастики, жахів, пригод та дослідів. Основними характеристиками стімпанку є використання парових машин, залізниць, механічних пристроїв та гаджетів, що доповнюють вікторіанський антураж. Також, стімпанк включає в себе соціальні та політичні теми, що відображають проблеми того часу, зокрема колоніалізм, суфражеткий рух, класову нерівність.

Стімпанк виник у літературі та пізніше став популярним у кіно, телебаченні та відеоіграх. У літературі, стімпанк почав розвиватись у 80-х роках 20 століття та став популярним у 90-х роках з появою творів Ніла Стефенсона, Тіма Пауелла, К.В. Янга та інших авторів. У кіно та телебаченні, стімпанк набув популярності з фільмом "Міст через річку Квай" (1957) та серіалом "Доктор Хто" (1963).

У стімпанку важливу роль відіграє візуальна естетика - одяг, макіяж, пропорції, колірні гами, декорації, що допомагають створити атмосферу того часу та підсилити ілюзію ретрофутуризму. У стімпанку також використовуються елементи готичного стилю - темні кольори, несподівані повороти сюжету, жахливі персонажі. Отже, стімпанк - це багатогранний жанр, що об'єднує в собі наукову фантастику, естетику, соціальні та політичні теми.