Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах - Навчальний посібник - Пасічник Є.А. 2000

Підготовка вчителя до уроку
Урок літератури
Розділ ІІІ.

Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури

До кожного уроку вчитель повинен підготувати план. Нерідко поурочні плани ще пишуться формально, скоріше як відписка для адміністрації школи, ніж керівництво до дії.

План уроку обов’язково повинен включати такі компоненти:

а) формулювання його теми відповідно до шкільної програми;

б) чітке визначення його мети;

в) перелік його структурних елементів (навчальних ситуацій);

г) опис ходу уроку.

Звичайно, на підготовку поурочних планів учителі-словесники витрачають багато часу. Необхідно опрацювати відповідну наукову і методичну літературу, намітити послідовність роботи над твором, розробити фронтальні та індивідуальні завдання для учнів. Між тим, як би ретельно не був розроблений конспект уроку, його не можна використовувати без змін із року в рік. Методи навчання залежать від особливостей класу, рівня його знань та життєвого досвіду, ритму роботи. З’являється нова Наукова і методична література, виникає необхідність використати інші форми та прийоми роботи тощо. Проте це не означає, що окремі елементи уроку, особливо успішно апробовані вчителем, не можуть повторюватися протягом кількох років. А тому зручніше готувати конспекти уроків на так званих комплексних картках. До кожної навчальної ситуації на окремих картках розробляється система дидактичних завдань для учнів, вказується послідовність виконання певних видів роботи, а також визначаються форми, методи і прийоми їх реалізації. Тут же можуть виписуватися цитати, окремі цифрові дані, плани

розповіді вчителя та ін. Комплексні картки зберігаються в окремому конверті, що відводиться на кожен урок за своїм порядковим номером.

Така форма підготовки поурочних планів дає можливість учителю систематично нагромаджувати досвід роботи з учнями, вільно компонувати потрібні для уроку дидактичні матеріали, постійно оновлювати їх, створювати в разі потреби варіанти уроків для паралельних класів. Це економить час. Адже щоб скласти конспект уроку, зовсім немає потреби знову переписувати всі картки. У конспекті уроку вчитель вкаже лише тему, мету та його структуру (послідовний перелік навчальних ситуацій); до кожної навчальної ситуації зазначить номер картки, яку планує використати на уроці. Картки додаються окремо до поурочного плану.

Наприклад, готуючись до проведення уроку в шостому класі за темою «Байка Л.Глібова «Лисиця-жалібниця», учитель запланує ряд навчальних ситуацій, зокрема бесіду про характер твору, розгляд ілюстрацій до нього. До першої з названих ситуацій на окремій картці пишеться така, наприклад, система завдань і запитань:

Прочитайте у байці опис гаю. Чому Л. Глібов називає гай тихим? Чи справді він був таким для всіх? Доведіть це на основі тексту. Які думки висловлює Лисиця, побачивши у гніздечку пташок? Якими словами характеризує їх? А як висловлюється Лисиця про котів? Прочитайте ці слова у тексті.

До другої навчальної ситуації учитель запрограмує таку бесіду з учнями:

Розгляньте у підручнику малюнок до твору. Як характеризує він Лисицю? Що змальовано на передньому плані? Яка поза у Лисиці й що цим хотів сказати художник? Чи щирою і милосердною є насправді вона? Якою ви уявляєте Лисицю і яку ілюстрацію намалювали б до твору? Познайомтеся з малюнками до байки, самостійно виконаними учнями попередніх років. Які малюнки найвдаліше ілюструють текст? Які моменти байки найяскравіше відтворені? Знайдіть у тексті слова до поданих ілюстрацій і прочитайте їх. Чи щирими є міркування Лисиці й чи підтверджуються вони її ділами? Кого схвалює і кого засуджує автор? Чого навчає байка? Прочитайте останні рядки, в яких висловлюються погляди автора на життя. Яких людей він називає лукавими? Розгляньте морфологічну будову слова лукавий. Основа слова лук. А якої форми буває лук і як змінюється він у дії? Який же зміст ви вкладаєте у поняття пряма людина? Знайдіть народні прислів’я, які використовує в байці письменник.

Форма записів, їх повнота може зумовлюватися й індивідуальними особливостями педагога (характером його пам’яті, способами організації і т.п.). Конспект уроку — не підзвітний документ, а насамперед засіб успішної підготовки до проведення занять. Основне, щоб він був зручний для успішної роботи вчителя. Звичайно, не можна все спланувати завчасно. Уроки вимагають імпровізації.