ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах - Навчальний посібник - Пасічник Є.А. 2000

Усне малювання
Вивчення творів різних жанрів
Розділ VІІ.

Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури

З метою розвитку в учнів відтворюючої уяви у молодших і середніх класах практикують так зване «усне малювання», яке ще називають уявним малюванням. Для усного (словесного) малювання доцільно брати невелике

оповідання чи певний епізод твору. Спочатку учні вичленовують взаємно пов’язані між собою картини і придумують до них заголовки, потім міркують над тим, як би вони намалювали ці картини, на які б деталі звернули увагу, що показали б на першому і що на другому плані, як би розкрили психічний стан героїв. Так, наприклад, друга частина оповідання М.Коцюбинського «Ялинка» складається з шести основних картин:

1. Василько вирушив у дорогу.

2. У лісі.

3. Неприємна пригода.

4. «Василько постеріг, що збився з дороги».

5. «Настав вечір».

6. На узліссі.

Першу картину можна було б намалювати так:

«Зима. Скільки видно оком, поля вкриті снігом, немов білою скатертиною. Стверділий синявий сніг виграє на сонці самоцвітами. З краю неба білі, неначе молочні хмари. Зграї вороння кружляють над полями, деякі птахи сидять на снігу. Вдалині чорною стіною стоїть ліс. На передньому плані двоє запряжених у сани коней біжать по дорозі. Спереду на санях сидить одягнений у кожушок хлопчик і цупко держить у руках віжки. Ззаду на санях — ялинка».

Так поступово перед учнями вимальовуються всі шість створених письменником картин. Важливо, щоб діти привчались контролювати свої читацькі образи на основі тексту художнього твору.

Коли необхідно здійснити переклад художніх образів у площину зорового сприймання, репродуктивна уява у багатьох випадках доповнюватиметься творчою уявою. Іноді виникає потреба вийти за рамки картини, епізоду, домислити багато таких деталей, про які не згадує письменник, але які оправдані логікою побудови твору, його ідейним спрямуванням. В оповіданні «Ялинка» немає опису одягу Василька, та діти можуть уявити собі, як був одягнений бідний селянський хлопчик.

Змальовуючи життя, письменник створює не лише зорові, а й слухові образи. Відзначаються своєрідністю сприймання образи-символи, алегорії. Вибираючи уривок для усного малювання, слід зважити на зміст і структуру художніх образів, врахувати, якою мірою ці образи піддаються внутрішньому баченню. А тому не слід на уроках універсалізувати словесне малювання, бо така універсалізація так чи інакше зміцнюватиме в учнів інформативний погляд на літературу. Застосування цього прийому повинно бути глибоко продуманим і доповнюватися іншими видами робіт, які допомагають розкрити специфіку художнього мислення.

Усне малювання як вид роботи вимагає певних навичок і вмінь. Діти не відразу опановують способи перекладу різноманітних картин, змальованих письменником, у площину зорового сприймання. Цьому їх треба вчити. Корисно практикувати такі види роботи: колективне складання уявних словесних ілюстрацій до змальованих письменником епізодів, картин, розгляд учнями ілюстрацій різних художників до одного і того ж епізоду, створення учнями малюнків на основі тексту й аналіз їх.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit