ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах - Навчальний посібник - Пасічник Є.А. 2000


Вивчення літературно-критичних статей
Розділ VІІІ.

Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури

Літературно-критичні статті опрацьовуються учнями на різних етапах вивчення окремих творів чи творчості письменників — під час ознайомлення учнів з біографією митця, у процесі аналізу твору, на підсумкових заняттях з літератури. Звернення до літературної критики у широкому плані можливе в класах з поглибленим вивченням художніх творів, у школах-гімназіях, ліцеях тощо. Багато українських письменників є одночасно і літературними критиками. Не легко уявити, наприклад, багатогранність діяльності І.Франка, Лесі Українки, А.Малишка, О.Гончара, не звернувшись до їхніх літературно-критичних праць, де висловлюються погляди на життя й літературу, дається оцінка окремих художніх творів чи творчості письменників. Наприклад, перу І.Франка належать сотні літературно-критичних статей, оглядів, досліджень, а також рецензій на книги. Надзвичайно широка географія тих імен, до яких звертався він у своїх працях. Увагу І.Франка привертала творчість І.Вишенського, І.Котляревського, Т.Шевченка (йому він присвятив понад 50 праць), Марка Вовчка, М.Кропивницького, І.Карпенка-Карого, Лесі Українки, О.Кобилянської, І.Нечуя-Левицького, М.Коцюбинського, С.Руданського, Ю.Федьковича, Марка Черемшини та інших відомих митців. Він захоплювався світовою літературою, і як літературний критик сказав своє слово про М.Чернишевського, О.Герцена, І.Тургенєва, М.Салтикова-Щедріна, О.Островського, М.Горького, У.Шекспіра, Д.Байрона, Й.-В.Гете, В.Гюго, Е.Золя, Гі де Мопассана, А.Міцкевича, Ю.Словацького.

У використанні літературно-критичних праць вчителем повинно бути почуття міри. Одні він схарактеризує більш чи менш детально сам, а з іншими учні познайомляться самостійно. Так, під час вивчення життєвого і творчого шляху І.Франка вчитель може дати індивідуальні завдання учням опрацювати окремі статті. Наприклад: «Іван Вишенський», «Марія Маркович (Марко Вовчок)», «Іван Тобілевич» та ін.

Необхідно виховувати в учнів широкі погляди на літературно-художню критику. Чому б, скажімо, знайомлячи учнів із статтею О.Білецького «Творчість Максима Рильського», не згадати й інших робіт, присвячених творчій індивідуальності поета. Корисно перед проведенням уроку, на якому не побіжно, а спеціально вивчається літературно-критична стаття, влаштувати виставку найважливіших праць наших літературознавців на цю ж тему.

Вивчення літературно-критичних праць вимагає певної підготовки учнів. Необхідно розповісти, чим була викликана поява статті, як критик відгукувався нею на певні події. Так, перед вивченням праці І.Франка «Леся Українка» можна розповісти про першу зустріч Франка з поетесою, про їхні творчі контакти, єдність поглядів на роль літератури в суспільному житті, назвати інші Франкові статті, присвячені аналізу творчості Лесі Українки.

Літературно-критичні статті учні важко сприймають на слух. А тому слід широко практикувати на уроках різноманітні форми самостійної роботи, які стимулюють творче мислення. Це складання простого плану, конспектування статті, виписування цитат, добір творів (чи уривків), які б ілюстрували ту чи іншу думку літературного критика.

Уже у 9 класі необхідно познайомити учнів з тим, як скласти план, тези, конспект статті. Деякі навички у складанні плану вони вже мають. Ще у середніх класах учні навчилися складати прості, цитатні, комбіновані плани художнього твору чи його окремих епізодів, частин, розділів. Далеко важчим для учнів є написати тези і конспект статті, оскільки вони часто не вміють вибрати з неї найголовніше, коротко сформулювати основні її думки, і тому просто бездумно переписують зі статті окремі абзаци, речення, глибоко не вникаючи у зміст.

Щоб ознайомити учнів з тим, як складати план, тези, конспект статті, потрібно провести спеціальний урок. Пропонуємо учням поділити сторінку зошита на три частини за схемою:

План

Тези

Конспект

На уроці учні читають статтю частинами, що мають логічно завершений характер. Наприклад, учитель пропонує учневі прочитати вголос перший абзац статті. Ставиться перед класом завдання: як можна озаглавити цей уривок? Як коротко сформулювати його основну думку? Як переказати його своїми словами? Далі зачитуються інші абзаци, і в такій же послідовності ведеться їхнє осмислення. Окремі слова і вирази вчитель коментує, щоб учні змогли правильно зрозуміти статтю. Так поступово вимальовується її план, тези, конспект. Якщо план вказує на послідовність розгортання думки, то тези виражають найголовніші положення статті, а конспект — це стислий переказ її.

Статті, вивчення яких передбачено шкільною програмою, різні за своєю жанровою своєрідністю, стилем. Для одних в основному характерна форма наукової розвідки, інші більше тяжіють до нарису, спогаду, ще інші — до рецензії. Відзначимо, що у школі, розглядаючи літературно-критичні статті, переважно акцентують увагу на їх змісті. Форма виявлення цього змісту залишається не розкритою. Як у художніх творах, так і в літературно- критичних статтях також виявляється індивідуальна самобутність автора. Вона знаходить свій вияв у манері розповіді, стилі викладу, характері наукової аргументації, способах вживання різноманітних пластів лексики, синтаксичній побудові фраз, формах спілкування з читачем.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit