Микола Зеров - Українське письменство XIX ст. Від Куліша до Винниченка - О. Баган 2005

Коментар

Центральні праці Миколи Зерова - «Українське письменство XIX ст.» і «Від Куліша до Винниченка (Нариси з новітнього українського письменства)» були написані приблизно в один час - наприкінці 20-х рр. XX ст., коли автор вже зазнав нищівної офіційної совєтської критики, яка намагалася дискредитувати і принизити його за послідовну наукову і національну позицію. Звідси - деяка обережність у висновках, стриманість в оцінках та інтерпретаціях національної проблематики. М. Зерова большевицька критика кваліфікувала як «буржуазного», «куркульського» і «контрреволюційного» науковця, цим визнаючи його як антикомуніста, націоналіста, людину, чужу «соціалістичній дійсности». Особливо ця критика, що поступово переросла у систематичне цькування, посилилася в ході знаменитої літературної дискусії 1925-28 рр., у якій М. Зеров спочатку спробував взяти участь, але відразу, вже у 1925 р., був затаврований як «злісний контрреволюціонер». Після серії виступів, що потім увійшли до відомої збірки «Ad fontes» (1926 р.), - «Европа - Просвіта - Освіта - Лікнеп», «Евразійський ренесанс і пошехонські сосни», «Зміщена позиція» - він змушений був замовкнути щодо тем і проблем літературної дискусії, оскільки його думки категорично не бралися до уваги зухвалою комуністичною критикою (А. Хвиля, В. Коряк, С. Щупак та ін.), яка згодом перейшла до головних своїх «аргументів» - погроз розправитися із «нікчемним попутником» і «буржуазним професором». Тож, читаючи обидві праці треба взяти до уваги суспільно-політичну ситуацію в тодішньому СРСР, коли вже почалися систематичні репресії проти різних верств суспільства (від 1928 р.), коли прискореними темпами зміцнювався сталінський диктаторський режим, набирала розмаху відкрита антиукраїнська кампанія, наслідками якої невдовзі стали фіктивно-пропагандистський судовий процес над вигаданою Спілкою визволення України (1930 р.), жахіття штучного голодомору 1932-33 рр., масові розстріли української інтелігенції у 1934-37 рр.

Корпус лекцій «Українське письменство XIX ст.» був підготовлений М. Зеровим у 1927 р. під час викладів у Київському Інституті Народної Освіти (КІНО), який заміняв класичний університет у по-соціялістичному «прогресивному» СРСР. 1928 р. лекції були видані окремою книжкою на склографі накладом 100 примірників і, закономірно, стали своєрідним раритетом у науці і бібліографії. Лише 1977 року ця книжка була перевидана зусиллями Канадського інституту українських студій (Торонто: «Мозаїка») з уточненням окремих дат, цитат, бібліографічних відомостей тощо. У 1990 р. праця увійшла до 2-томного видання творів М. Зерова (К.: «Дніпро»). За цим виданням друкуємо текст лекцій, уточнивши лише деякі переклади, виправивши механічні помилки в ньому і дотримуючись нових правописних норм.

Книжка «Від Куліша до Винниченка» з’явилася у 1929 р. (К.: «Культура») накладом 3000 примірників. Її склали оригінальні за підходом та інтерпретацією, надзвичайно проникливі нариси-есе, що відразу стали класикою українського літературознавства. Уперше в Україні вони були перевидані у двотомнику творів 1990 р. (К.: «Дніпро»). За цим виданням подаємо тексти у нашій книжці.

Розвідка М. Зерова про поетичну творчість І. Франка під назвою «Франко-поет» була вперше опублікована в 1925 р. як передмова до книги: І. Франко. «Поезії», яка вийшла в «Літературній бібліотеці» «Книгоспліки». У 1990 р. праця увійшла до 2-томного видання творів М. Зерова (К.: «Дніпро»). Текст друкується за цим виданням.

Стаття «Літературна позиція М. Старицького» уперше надрукована в журналі «Життя й революція» (1929. - Кн. VI). Текст подається за виданням: Зеров М. Нове українське письменство. - Мюнхен: Інститут літератури, 1960.

Стаття «Коцюбинський і Чехов» уперше була надрукована в 1929 р. в третьому томі книгоспілчанського видання творів М. Коцюбинського. Текст подаємо за виданням: Зеров М. Українське письменство. - К.: В-во Соломії Павличко «Основи», 2002.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.