Микола Зеров - Українське письменство XIX ст. Від Куліша до Винниченка - О. Баган 2005

Зв'язки Котляревського з українськими традиціями та російським літературним життям
Драматичні твори Котляревського
Українське письменство XIX ст.

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Котляревський використовує українську традицію: у своїх оперетах - романси, вірші, пісні. Як приклад можна навести вірш Сковороди «Всякому городу нрав і права». Цей вірш, що його Сковорода склав на латинський текст «Solum curo feliciter mori»*, перейшов до Котляревського через лірників. Отже: Сковорода - лірники - Котляревський. З попереднього вже знаємо, що Котляревський широко використовує українську народну пісню, зложену в XVII-XVIII вв.

Так само доволі часто подибуємо в Котляревського інтерес до побутових форм XVIII в. - страви, стародавні вірші, школярі та ін. Але з другого боку: Котляревський пише «Енеїду» чотиристопним ямбом російських поетів, строфою осиповської «Энейды». Російські твори Шаховського дають йому основу для «Наталки Полтавки», можливо, російські водевілі відіграли якусь ролю і в ґенезі «Москаля-чарівника». З російської літератури знав Котляревський і жанр комічної оперети.

Таким чином, російська література сформувала Котляревського як майстра. Вона, дозволяючи народний вислів у низьких жанрах, показала йому стежку до використання народної мови української.

Але жив Котляревський на провінції, в міцних, не розкладених ще формах старого побуту, любив той побут, прекрасно орудував народним висловом. У Котляревському схрестилися XVIII вік український та вік XIX. Старосвітський побут дає матеріял, а нові культурні повіви приносять методи літературного оформлення. Деякі біографічні відомості про Котляревського-масона, про зв’язок його з російськими письменниками, про умови його хатнього життя, про його лектуру дають змогу зважити, як сильно в його особі російське літературне життя втягало українського автора.

* «Дбаю про те, щоб щасливо померти» (лат.) - слова Горація.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.