Українська література - статті та реферати

Громадянські мотиви у ліриці О. Олеся 1905 — 1907 рр. («Айстри», «Три менти», збірка «Будь мечем моїм» та ін.)

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Туга за пpиpеченими на загибель айстpами, що мpіяли «пpо тpави шовкові, пpо сонячні дні». Обpаз чудових осінніх квіток, котpі «опівночі... в саду pозцвіли», немов убиpає в себе увесь смуток і жаль за тими зневіpеними pомантиками, котpі випеpедили життя і стали жеpтвою на шляху суспільного поступу. Ранок зустpів ніжні квіти «холодним дощем». Життя квітів - це життя людей, в якому одні пpагнуть спокою і щастя, інші ж, навпаки, - боpні і діяння. Айстpи Олесеві не дочекались сонця.

Традиційні фолькльорні образи — типи і зорі і ніч, верба і квіти, сльози і журба — не просто звичний орнамент, а ознаки приналежності поета саме до української національної традиції, засоби вираження власного світобачення:

І вгледіли айстри, що жити дарма,-

Схилились і вмерли…

І тут, як на сміх, засяяло сонце над трупами їх.

За висловом Максима Рильського, Олесь інколи хотів бути просто співцем земної бездумної земної радості, «співцем любові, квітів, пісень».

Наскрізним є неоромантичний мотив пердчасного квітування — розквілі в саду осінньої опівночі айстри зів’ялив холод — природно пов’язується з драмою кожної людини, чий ідеал розбиває життя, з конфліктом мрії та дійсності.

У збірці «Будь мечем моїм» виразно відбиті громадянські мотиви. Поет—патріот вболіає за Україну , докоряє землякам за рабську покірливість, закликає до боротьби за свободу, спонукає поважати мову рідної землі. Слово є символом усього рідного, найдорожчого: це спадок батьків, втілення краси природи, степів, лісів, Дніпра.Через вірші проходить думка про те, що для поета слово є тією зброєю, за допомогою якої він бореться з несправедливістю, злом, жорстокістю, захищає Батьківщину:

О слово! Будь мечем моїм!

Ні, сонцем стань! Вгорі спинися,

Осяй мій край і розлетися

Дощами судними над ним.

За оцінкою Жулинського , збірка сповнена «особливої драматичної напруги та глибини». В її осередді тема викриття зрадників(«Тіні»), образ України-«безславної руїни». Скажімо, у «Тінях» каталізатором психолог напруження виступають «чиїсь» співи — як виглядає, батька-батьківщини. Тут художньо ефективно розвінчано ренегатство синів:

Ой синочку, порадничку,

Ой де ж ти був, мій зрадничку,

Як в бік мене улучено,

І в’язано і мучено,

І топтано, і палено ,

І глиною привалено.

Чому не йшов хоч віченьки

Стулить мені на ніченьки

Малюючи за допомогою анафори вивезення на Сибір ізранених «велетнів народних»(борців 1905) , Олесь у вірші «Везли їх, зранених в борні з солдатами...» драматизує їх гуртовий образ. Досягає цього, не лише показуючи прощання з рідним краєм як довічне. Засланці, що принесли себе в жертву «сліпцю- народу бідному», побачили в очах селян , які лузали під гратами насіння, саму лише злорадність. Це є вірш-протест проти самодержавної політики, покликаної «Крилаті іскри погасить, І знов дурити і дурить», набув додаткових смислів: краху ілюзій борців, метафізичної байдужості обивателя.