Українська література - статті та реферати

Роман А. Головка «Бур’ян»: елементи соцреалізму та справжні мистецькі риси

Всі публікації щодо:
Головко Андрій

Восени 1926 р. А.Головко готувався до написання роману, тема і зміст якого — непримиренна соціальна боротьба, що стала наслідком непу і тих утисків державної, зокрема й щодо села, політики, які вже починали даватися взнаки. В основі сюжету — сукупність характерних для «глухих» сіл початку 20-х рр. обставин. Колишній червоноармієць, демобілізувавшись, повертається до рідної Обухівки, де «кріпкі селяни» (Гмиря, Губаренко, Огир), котрі діють під орудою комуніста, голови сільради Матюхи, «звили собі гніздо» та ще й заручилися підтримкою районного керівництва. Дуже показовим є те, що Головко вже тоді побачив тенденцію до зрощення сільської «радянської» верхівки з партійними керівниками.

Твір відзначався нещадною правдивістю в змалюванні цинічного нехтування правами людей уже в часи «нової» влади, що лише номінально була народною. Давид Мотузка виступає як захисник засад людяності, гуманності, соціальної справедливості, свої власні інтереси він свідомо пов’язав з інтересами середовища, в якому зростав, тому й відчуває відповідальність перед людьми. Мотузка класичний соцреалістичний герой, абсолютно позитивний, «несе» партію в село. Чітке протиставлення Мотузка-Матюха. Матюха — теж комуніст, але він партизан, ворог під маскою партійця (портретні зображення підкреслюють негативні риси: пика). У Матюха в руках влада, тому Давид передусім - народний заступник перед злочинною політикою партії і держави, тою згубною метаморфозою яка вже тоді ставала типовим явищем.

«Бур’ян», попри політично-класові наголоси, від яких не була вільна вся тогочасна художня творчість, може бути названий дзеркалом соціальної дійсності 20-х років.