Українська література - статті та реферати

Тематика і проблематика літературного твору

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Тема — це життєве явище, яке стало предметом художнього розгляду у творі. Коло таких життєвих явищ становить тематику літературного твору.

У структурі поняття "теми" виділяють зовнішню і внутрішню теми. Зовнішня тема — це те, що змальоване в цілому, вказівка на вибраний письменником об'єкт, наприклад, тема визвольної боротьби. Внутрішня тема є сумісністю акцентів, сторін зображуваної дійсності.

Аналізуючи художній твір, виділяємо головну тему і допоміжні. Іноді зміст теми розкривають назви творів ("Хіба ревуть воли, як ясла повні?" Панаса Мирного та Івана Білика, "Злочин і кара" Ф. Достоєвського).

Тема — це матеріал, відібраний, осмислений і відтворений письменником.

Проблемою називається питання, що не має однозначного рішення або передбачає безліч рівнозначних рішень. Багатозначністю можливих рішень проблема відрізняється від завдання. Сукупність таких питань називається проблематику.

Чим складніше цікавить автора явище (тобто чим складніше вибрана ним тема), тим більше питань (проблем) воно буде викликати, і тим складніше для рішення будуть ці питання, тобто тим глибше і серйозніше буде проблематика літературного твору.

Не в кожному творі є проблеми. Вони можуть бути відсутніми у творах розважального, альбомного характеру. Г. Абрамович ототожнює проблематику з тематикою. Ці категорії дійсно взаємопов'язані, але не тотожні. Проблемою називаємо питання, які ставляться або вирішуються в твори Причому письменник не зобов'язаний давати відповіді на всі питання. Іноді важливо поставити питання — відповідь на нього дасть хтось інший.

Сукупність питань, які вимагають дослідження і розв'язання, називається проблематикою.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.