Українська література - статті та реферати

Сожет літературного твору

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Сюжет - це перебіг подій, змальованих у літературному творі, життя персонажів у його просторово-часових змінах і обставинах, що змінюють одна одну.

Якщо взяти до уваги ключові епізоди сюжету, необхідні для його розуміння та розмістити їх у хронологічному порядку, то отримаємо фабулу — «випрямлений сюжет». Тому, що фабула - це перебіг основних подій, що розвиває конфліктну ситуацію і виступає у творі предметом розповіді, який сприймається читачем у вигляді цілісної картини або фрагментів життя певних осіб.

Фабулу можна переказати своїми словами. Часто розповідаючи про що книга, вистава, кінофільм, переказують лише фабульний перебіг твору. Фабула трактується як фактологічна(умовно-реальна) сума подій, про які розповідається у творі, які становлять каркас, на якому кріпиться дія і який, більшою чи меншою мірою може бути абстрагований від її чуттєво-даної безпосередності.

Основні ознаки фабули:

- подієвість

- конкретизованість

Різницю між сюжетом і фабулою можна простежувати на творах одного автора. У таких творах у підкреслено-загостреній формі виявляється основна форма фабули. Вона створює підстави для порівняння, тло для сприйняття сюжету. Входячи до тексту як подія, покладена в його основу у самому творі фабула існує у вигляді зовнішньої щодо художнього оформлення, стислої сконцентрованої схеми основних подій, яка за всієї схожості по-різному конкретизується в різних творах і поширюється в різних сюжетах.

Якщо фабула — це схема сюжету, то сюжет — це максимальна конкретизація схеми.

Отже, сюжет — це послідовність зовнішньої (такої, що концентровано виявляється в подієвості) і внутрішньої (пов’язаної з переживаннями, душевними станами) дії, яка художньо характеризує та образно збагачує фабулу, розгортаючи її в усій повноті, виявляючи при цьому авторську концепцію.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.