Українська література - статті та реферати

Маркіян Шашкевич (1811-1843)

Всі публікації щодо:
Шашкевич Маркіян

Народився Маркіян Семенович Шашкевич 6 листопада 1811 р. в селі Підліссі Золочівського повіту на Львівщині у багатодітній родині священика.

По закінченні початкової ніколи вчився у Львівській і Берещанській гімназіях. З 1829 р. слухав філософський курс у Львівському університеті, водночас навчаючись на курсі теології у Львівській духовній семінарії.

Уже в лютому 1830 р. М. Шашкевича було виключено за формальним звинуваченням у порушенні казарменої дисципліни. Насправді покарано його було за вільнодумство. Батько-священик відвернувся від сина, але юнакові допоміг дядько Захар Авдиковський - управитель міського Будинку вбогих. Студент жив у родині дядька, навчав його дітей, переписував службові папери. Заробляв переписуванням.

Весь час Маркіян Шашкевич займається самоосвітою, багато читає, переймається ідеями словацького відродження.

Він дружить з І. Вагілевичем, Я. Головацьким, які стали його однодумцями і соратниками. Юнаки захоплюються народною творчістю України, збирають фольклор. Ще в семінарії друзів прозвали «Руською трійцею». М. Шашкевич закликав усіх говорити рідною мовою, вивчати рідну культуру.

1833 р. організований М. Шашкевичем гурток підготував рукописний збірник «Син Русі», що вміщував переважно фольклорний матеріал.

Після смерті батька юнакові довелося піклуватися про свою сім'ю.

З середини 30-х років дає про себе знати тяжка хвороба, яка стане причиною передчасної смерті поета.

У 1837 р. виходить альманах «Русалка Дністровая», результат наполегливої праці «Руської трійці». Сюди ввійшли поезії, оповідання про опришків та інші твори. Згодом альманах було заборонено.

З 1838 р. Маркіян Шашкевич подорожує і живе по різних селах Львівщини. Поета з'їдає страшна хвороба - туберкульоз, підточують здоров'я і постійні нестатки, нерадісні роздуми.

Підтримує його тільки дружина Юлія. А 7 квітня 1839 р. у поета народжується син Володимир, який теж став поетом.

Маркіян Шашкевич не залишав дороги творчості і вивчення культури рідного краю аж до останніх своїх днів. Помер він 7 червня 1843.

Поезія Маркіяна Шашкевича характеризується заглибленістю в національні культурні та історичні події. У його віршах виступають такі романтичні, героїчні постаті, як Наливайко, Хмельницький. Подаються вони у романтичному ключі - як люди непересічні, надзвичайні, непереможні.

Помітна у поета стилізація вірша під народну пісню, яку він так дбайливо вивчав і записував.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.