Українська література - статті та реферати

Леонід Глібов (1827-1893)

Всі публікації щодо:
Глібов Леонід

Леонід Іванович Глібов народився 5 березня 1827 р. в с. Веселий Поділ Хорольського повіту на Полтавщині. Батько його служив управителем у місцевих панів Родзянків.

З часом родина переїхала разом зі своїм паном до села Горби Кременчуцького повіту. Початкову освіту хлопець отримав удома, навчала його мати, Орина Гаврилівна, яка була знайома з родиною Миколи Гоголя. У тринадцять років Л. Глібова відвезли до Полтави в гімназію, де він почав вчитися з першого класу, хоч і мав уже деяку освіту. Багато читав, почав писати вірші, першим з яких став вірш «Сон». Однак перші поетичні твори були загалом наслідуванням літературних авторитетів. У 1847 р. в Полтаві вийшла перша книжечка поета «Стихотворения Леонида Глебова». Це викликало великий гнів інспектора гімназії і, можливо, юнака виключили б, якби він не захворів та не був змушений кинути гімназію, як потім виявилося, назавжди. Живучи у батьків, Л. Глібов багато читає і, познайомившись з творами Є. Гребінки, вирішує писати байки. Першими були написані байки «Вовк і Кіт», «Лебідь, Щука і Рак», «Мірошник», «Жаба й Віл», «Зозуля й Півень». Тематика байок близька до криловських, та чи не є більшість сюжетів повторюваною з віку у вік? Специфіка ж полягає у національному колориті творів, їх влучності.

У 1849 р. Л. Глібов вступає до Ніжинської гімназії вищих наук князя Безбородька. Однак через рік хвороба знову змусила його повернутися на батьківський хутір. Невдовзі померла мати.

Закінчити гімназію поетові вдалося тільки у 1855 р., коли він був уже одружений. Тоді він вважався неблагонадійним через свої твори, тому атестат отримав з великим запізненням.

Пізніше Л. Глібов учителював у містечку Чорний Острів на Поділлі, викладав історію та географію в Дворянському училищі.

З липня 1861 р. стараннями поета починає виходити тижневик «Черниговский листок», у якому подавалися матеріали російською та українською мовами. Втративши улюблену доньку Ліду, Л. Глібов і сам тяжко захворів, після цього став погано бачити.

Він став відомим не тільки в Росії та на Україні, але й в усьому слов'янському світі, останні роки свого життя прожив у добрій шані, але повністю розбитий фізично.

Помер поет 10 листопада 1893 р. від астми і хвороби серця.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.