Українська література - статті та реферати

Юрій Федькович (1834-1888)

Всі публікації щодо:
Федькович Юрій

Народився Осип-Домінік Юрій Гординський де Федькович у селі Сторонець-Путилів (тепер селище Путила Чернівецької області) 8 серпня 1834 р. Батько охрестив його за латинським обрядом, тому і мав хлопець подвійне ім'я Осип-Домінік. У зрілому віці письменник зрікся латинської віри і взяв ім'я Юрій. Батько його був хоч і шляхтич, але малокультурний, грубий, діти і дружина потерпали від нього.

Вчився в реальному училищі в Чернівцях.

У чотирнадцять років мусив покинути рідну сторону через переслідування його старшого брата і вирушити на заробітки в Молдову. Повернувся через три роки.

1852-1863 рр. служив в австрійській армії. Пізніше Ю. Федькович яскраво змалював тяжку долю солдата в своїх віршах, у повісті «Три як рідні брати».

Перший свій вірш поет написав латинськими буквами, бо зовсім не вмів писати українською. Друкуватися почав у полемічній брошурі «Слово на слово до редактора «Слова».

1862 р. вийшла збірка «Поезії Іосифа Федьковича».

Пізніше поет писав «Поезії Юрія Городенчука-Федьковича» (1867-1868). Багато сил віддавав він народній освіті. Склав український «Буквар» і видав шкільний пісенник.

У 1876 р. видав збірку оповідань «Повісті Осипа Федьковича», пізніше написав драму «Довбуш», історичну трагедію «Хмельницький». Виявив свої вміння і в жанрі поеми.

До кінця життя поет працював редактором газети «Буковина» в Чернівцях.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.