Українська література - статті та реферати

Перша п'єса Марка Кропивницького «Дай серцеві волю, заведе в неволю»: традиції і новаторство, мелодраматичність та етнографізм. Соціальний зміст п'єси «Глитай або ж Павук»

Всі публікації щодо:
Кропивницький Марко

«Микита Старостенко, або Не зчуєшся, як лихо пробіжить» - перша назва п’єси «Дай серцеві волю, заведе в неволю». В основу сюжету покладено любовний трикутник Семен — Одарка — Микита. Постаті Одарки і Семена виписані у писенному дусі, використання фольклору сприяє розкриттю внутрішньої суті персонажів. Твір сповнений мелодраматичності. Письменник доводить, що найважливіше в людині — вірність моральних законів. Попри те, що тематика п’єси до певної міри традиційна (зображення стосунків в пореформеному селі), але проблематика — новаторська (мораль, поведінка і психологія різних соціальних прошарків).

«Глитай або ж Павук»

У центрі уваги — зростання куркуля, що поступово підкорює трудівників. Ця п’єса про економічну сутність здирництва, що виражена через моральний конфлікт.

Письменник розкриває сутність конкретного соціального явища та показує зло в його живучості, незнищенності.

В уста Олени вкладено рядки шевченківської Катерини, які вказуєть на драматизм її долі. Вона розкриває різні віхи свого життя: спогади про дитинство (вона — панське байстреня від матері-селянки, яку відчим не надто жалував); про щасливу мить кохання; роздуми про владу багатства. (епізод самогубства її душі).

У творі відбито одну з типових трагедій тогочасної дійсності — загибель молодої жінки через підступність представників панівного класу.

В художній моделі твору вагому роль відіграє розкриття психології новоявлених експлуататорів (темна сила на селі).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.