Українська література - статті та реферати

Філософський зміст поем Івана Франка «Мойсей», «Смерть Каїна»

Всі публікації щодо:
Франко Іван

Твір «Мойсей» складається з прологу та 20 пісень-роздумів. Пролог написано після закінчення поеми. У ньому автор звертається не до ізраїльського, а до українського народу. За характером вислову пролог поділяється на дві частини. У першій переважають риторичні запитання, які викликають сумніви у державотворчих задатках українського народу. У другій же частині сумніви долаються, з’являється віра у спроможність народу віднайти себе.

Таку ж структуру має й сама поема: ізраїльський народ сумнівається в можливості досягнення обітованої землі, але зрештою знаходить її. На філософському рівні основна колізія поеми — зіткнення рабства, покірності зі свободою та бунтом.

Тему поеми визначив автор: зораження «смерті Мойсея чк пророка, не признаного своїм народом. Ця тема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні». Мойсей зображений не в ореолі величі і слави, проте концепт «вождь-поводир» в творі зберігається. Сумніви в душі Мойсея зароджує демон зневіри Азазель. За зневіру Мойсей покараний: помирає перед землею своїх предків (побачив її, але не ступив).

В основі біблійний сюжет, але митець не переспівує всю біблійну історію, а використовує лише один фрагмент вже після сорока років блукання пустелею. В центрі уваги той період, коли Мойсей поступово втрачає авторитет, народ підбурюють Датан і Аверон, після смерті Мойсея його наміри продовжує ІгошуА (князь конюхів) і приводить народ до обіцяної землі.

«Смерть Каїна».

Фабула поеми створена на основі біблійної легенди про Каїна.

Франко переклав поему Байрона, яка закінчувалася моментов вбивства Авеля, тож Франко починає свій твір саме з цієї ситуації.

В основі сюжету символічна розповідь про те, як Каїн намагається знайти і хоча б здалеку побачити Рай. Усі рідні прокляли Каїна, але поряд із ним вірна дружина Ада. Але жінка гине, (щаслива і прекрасна, бо сповнена любов’ю) і Каїн починає заповзято прямувати до своєї мету. Зрештою, він бачить стіни Раю, але увійти у ворота йому не під силу. Каїн видирається на шпиль гори (долає гординю) і бачить символічну карртину Раю, серцевина якого — дерево життя, плоди якого сповнюють людей любов’ю — в любові секрет щастя й сенс життя. Плоди дерева життя, якщо не осяяні любов’ю — розсипаються, вони пусті. Каїн серцем зрозумів Бога, з очей зпала сліпота. Він усвідомлює, що причиною злочину була віра у всемогутність розуму. Наповнений любов’ю, Каїн йде до людей, щоб навчити їх і зупинити зло, але сліпий Лемех вбиває його.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.