Українська література - статті та реферати

Складна строфіка: терцини, октава, тріолет, строфа «Енеїди», Рондель, сонет

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Терцини — низка 3-х рядків, що римуються за схемою аба, бвб, вдв, ...). Перший рядок римується з третім, а другий — з першим і третім рядком наступної строфи. Замикає терцину рядок, що римується з середнім рядком останнього тривірша.

Октава (або восьмивірш) — традиційна строфа з восьми рядків п’ятистопного або шестистопного ямба з римуванням: абабабвв при обов’язковому чергуванні чоловічих і жіночих рим. У перших шести рядках одна рима повинна бути жіночою, а друга — чоловічою. Останній двовірш враховує певну традицію, за якою в цю останню риму включається й слово «октави».

Тріоле́т (фр. triolet, від лат. trio — троє) — восьмивірш за схемою римування на дві рими: абааабаб. Тріолет виник у середньовічній французькій поезії, прижився в інших європейських літературах. В українській версифікаційній практиці з'являється епізодично.

Строфа «Енеїди» - це десятирядковий вірш, у «Енеїді» вони пронумеровані. Рондель - Рондель (франц. rondelle від лат. rotundus — круглий) — тринадцяти-рядкова строфа на дві рими. Включає три строфи: два чотиривірші і один п'ятивірш. Перший рядок повторюється тричі, а другий двічі. Сонет — ліричний вірш, який складається з чотирнадцяти рядків п’ятистопного або шестистопного ямба, точніше з двох катренів та двох терцетів. Схеми: абаб абаб ввд еед, або абаб абаб вде вде, чи абаб абаб ввд еде.

З’явився сонет у XIII ст. в Італії. Сонети писали Петрарка, Шекспір, Пушкін. В українському віршуванні відомі сонети І. Франка («Вольні сонети», «Тюремні сонети»), М. Рильського («Чернігівські сонети», «Рибальські сонети»), М. Зерова, Б.-І. Антонича, Є. Маланюка, Д. ПавличкаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.