Українська література - статті та реферати

Богдан Лепкий (1872-1941)

Всі публікації щодо:
Лепкий Богдан

Богдан Сильвестрович Лепкий народився 9 листопада 1872 р. в родині сільського священика Сильвестра Лепкого.

Батько Богдана був людиною освіченою і прогресивною. Він закінчив Львівський університет за фахом класичної філології і теології, виступав з літературними творами під псевдонімом Марко Мурава, брав участь у виданні часопису «Правда», підготовці підручників для школи. Богдан одержав домашню освіту під керівництвом Дмитра Бахгаловського, що знайомив хлопця не тільки з основами шкільної науки, а й з творами літератури. У шість років Б. Лепкий вступив до Бережанської нормальної школи з польською мовою навчання. Батьки в цей час перебралися до Поручина, глухого села, що дало змогу Богданові близько познайомитися з народною творчістю. Українську мову та літературу він почав вивчати тільки з п'ятого класу, бо до цього такі предмети в гімназії не викладалися.

Писати Б. Лепкий почав дуже рано, серйозно готувався стати художником, брав уроки. Згодом вступив до Академії мистецтв у Відні, однак сухе навчання не задовольнило талановитого юнака. Під впливом К. Студинського Богдан починає займатися філологією. Спочатку слухає лекції у Віденському університеті, потім переходить до Львівського.

З 1895 р. поезії Б. Лепкого все частіше з'являються в пресі.

Після закінчення Львівського університету поет знову повертається до Бережан, де працює викладачем у рідній гімназії. У 1899 р. його було запрошено до Ягеллонського університету в Кракові, де Лепкий організовує українську громаду.

Одна за одною виходять збірки оповідань письменника «З села» (1898 р.), «Щаслива година» (1901 р.), «В глухім куті» (1903 р.), «По дорозі життя» (1905 р.), «Кидаю слова» (1911 р.), збірки віршів «Стрічки» (1901 р.), «Листки падуть», «Осінь» (1902 р.), «На чужині» (1904 р.), «З глибин душі» (1905 р.), «Для ідеї» (1911 р.), «З-за моря» (1913 р.), літературознавчі дослідження.

Деякий час письменник живе в Берліні, потім знову повертається до Кракова. Він веде активне громадське життя, перекладає рідною мовою зарубіжних письменників, працює над історичними повістями та оповіданнями «Вадим», «Каяла», «Орли».

Важкими були для Б. Лепкого роки окупації Польщі, коли він залишився без роботи. Все життя поет присвятив своєму народові, збагаченню його культури, літератури. Помер письменник 21 липня 1941 р.