Українська література - статті та реферати

Володимир Сосюра (1898-1965)

Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Володимир Миколайович Сосюра народився 6 січня 1898 р. на станції Дебальцеве (тепер Донецької області). Його дитячі роки минули у селищі Третя Рота біля Дінця. З одинадцяти років хлопець почав працювати у бондарному цеху содового заводу, потім був телефоністом, чорноробом.

Початкову освіту дав йому батько, крім того, Володимир багато читав, особливо захоплюючись пригодницькою літературою.

У 1911 р. він вступає до двокласного училища в с. Третя Рота. Продовжував Освіту в Харківському інституті народної освіти.

Поет брав участь у громадянській (спочатку у петлюрівській, а потім у Червоній армії) та Другій світовій війні.

Писати вірші почав з 14 років. У жовтні 1917 р. лисичанська газета «Голос рабочего» друкує вірш В. Сосюри «Плач волн», потім перший вірш українською мовою «Чи вже не пора».

Як поет В. Сосюра виходить із романсової традиції, з притаманним їй образним рядом та інтонацією. Соціальна тематика уживається в його поезії з сентиментальними медитаціями.

Формування його як зрілого поета припадає на пореволюційні часи. У 1921 р. вийшла збірка «Поезії», це була друга його книжка. Перша («Пісні крові») не збереглася. Цього ж року з'являється поема «Червона зима».

У 20-х роках виходять також збірки «Осінні зорі» (1924 р.), «Сьогодні» (1925 р.), «Золоті шуліки» (1927 р.), «Коли зацвітуть акації» (1928 р.).

За десятиліття між 1922 та 1932 роками В. Сосюра був членом багатьох літературних організацій - Пролеткульту, «Плугу», «Гарту», ВАПЛІТЕ, ВУСППу.

Наприкінці 20-х років з боку критики все частіше чуються вислови про неправильну політичну орієнтацію поета. В цей важкий час В. Сосюра майже не пише, займається перекладами.

У 1936 р. поета приймають до Спілки радянських письменників. Наступного року з'являється збірка «Нові поезії».

У 1940 р. В. Сосюра закінчує своє найбільше ліро-епічне полотно - роман у віршах «Червоноармієць».

Збірки воєнних та повоєнних років: «В годину гніву» (1942 р.), «Під гул кривавий» (1942 р.), «За мир» (1953 р.), «На струнах серця» (1955 р.), «Солов'їні далі» (1957 р.)

Поема «Мазепа», розпочата у 1929 р. та закінчена в 1959 р., потрапила до списку заборонених творів і була надрукована аж у 1988 р.

До самого останнього дня поет залишався людиною активною, діяльною, життєлюбною. Помер В. Сосюра 8 січня 1965 р.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.