Українська література - статті та реферати

Жанрова своєрідність та ідейно-тематична спрямованість роману Івана Багряного «Тигролови»

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Зразком українського авантюрного роману є роман Івана Багряного (Лозов’ягіна) «Тигролови», написаний письменником у 1944 році в Німеччині. Цим твором Іван Багряний розпочав головну тему у своїй прозі — тему невпокореної людини, тему волі до вчинку і здійснення його, тему екзистенційного вибору. Жанр роману — авантюрно-пригодницький. У цьому романі письменник виступив новатором, оскільки утвердив не просто жанр українського пригодницького роману, а українського всім своїм духом, усім спрямуванням, усіма ідеями, почуттями, характерами.

В основі твору — автобіографічні події відбування заслання на Далекому Сході, втечу з ГУЛАГу. Сам автор роману майже два роки жив одним життям із тайгою, глибоко пізнав і полюбив цей суворий край та його мешканців. То ж головний герой роману увібрав у себе чимало багрянівських рис характеру.

Тематика роману широка — висвітлити теми свободи, життя і смерті, вибору людиною місця в історії, межі людських можливостей.

Головна ідея роману — виявити справжні причини трагічності буття людини в тоталітарному суспільстві й переконати, що за будь-яких обставин людина повинна залишатися Людиною.

Сюжет роману захоплюючий і динамічний, постійно тримає читача в емоційному напруженні. Сюжет побудований на полюванні майора НКВС Медвина — новітнього тигролова — за гордим і не прирученим тоталітарною системою молодим «тигром» України Григорієм Многогрішним, який у тайзі знайшов земляків, друзів і кохання.

Пригоди героя розпочинаються тоді, коли він втікає з ешелону смерті, поїзда-дракона, в якому перевозили в’язнів-смертників сталінських таборів. Головний герой — Григорій Многогрішний — правнук гетьмана Запорозької Січі Дем’яна Многогрішного — сильна, непересічна людина, здатна чинити опір тій нелюдській системі, яку створив більшовизм у величезній країні. Автор відтворює важкий шлях до свободи Григорія. Це величний, але ворожий світ суворої сибірської природи, снігові нетрі, двобій із ведмедицею, полювання на тигрів… Усі ці випробування і їх подолання характеризують головного героя, як людину волелюбну, нескорену, здатну долати всі життєві перешкоди. Не можна не задуматися над життєвим кредо героя: «Ліпше вмерти біжучи, ніж жити гниючи…» Ми бачимо, що потужна система знищення людей виявилася безпорадною проти волі до життя Григорія. Навіть у коханні до Наталки Сірківни Григорій виявляє відданість, щирість, ніжність.

Основна композиційна особливість роману — наявність двох сюжетних ліній, які розгортаються то паралельно, то зіставляються, то протиставляються. Головна сюжетна лінія твору — це полювання майора НКВС Медвина за ворогом існуючої системи, втікачем Григорієм Многогрішним.

Паралельно розвивається романтична сюжетна лінія — зародження і розвиток високого почуття кохання між Григорієм і Наталкою Сірко.

Важливу композиційну роль відіграють пейзажі: вони то контрастують із настроєм арештантів, то вияскравлюють, підсилюють розгортання подій.

Цікавим постає у творі образ України. У сприйнятті Григорія вона постає через світлі спогади дитинства та юності — синьо волошкова, дзвінкоголоса, чебрецева. Тихий і сонячний край живе у серці старої Сірчихи, яка часто згадує сади вишневі, степи широкі, зоряні ночі, сповнені чарами барвінку і чорнобривців. Символічно, що родина Сірків серед чужого світу тайги єство.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.