Українська література - статті та реферати

Гендерна ідентичність у повісті С. Гридіна «Незрозумілі»

Чичерова А. Р. студентка магістратури Запорізький національний університет Нак. кер.: Слижук О. А., к. пед. н., доцент

Сергій Гридін - сучасний український письменник, який пише для підлітків та про підлітків. Його твори - це психологічна реалістична проза, джерело актуальних для дорослих та хвилюючих для підлітків проблем. Автор глибоко проникає в найпотаємніші глибини душі персонажа, докладно описує різні психологічні стани й процеси (почуття, думки, бажання), помічає нюанси переживань у сучасному світі й надає їм нового звучання. Такою є й повість «Незрозумілі» (2016), герої якої по-різному бачать довкілля, переживають увесь спектр різних емоцій та намагаються зрозуміти свою роль і призначення в житті.

Гендерна ідентичність, що, по суті, являє собою процес, за допомогою якого відбувається формування уявлень про свою особистість як носія чоловічих або жіночих соціальних ролей, зумовлена, перш за все, соціально-культурною ситуацією. На зміни в системі гендерних відносин можуть впливати й негаразди в сім'ях підлітків, які мають негативні наслідки, викликають бурхливі реакції протесту з їхнього боку. Неправильне гендерне самовизначення може бути спричинене неповною родиною або нездоровим психологічним станом сім'ї. Не менш важливим фактором щодо гендерної ідентичності є адаптація до різних ситуацій, яка відображає найбільш яскраві риси характеру індивіда. «Відокремлюючи в інших людях певні особистісні риси, суб'єкт надає інформацію про власні можливі диспозиції в соціальній поведінці. Таким чином, систему установок можна розглядати як форму організації індивідуального досвіду, яка спрямовує свідомість суб'єкта, дозволяє прогнозувати майбутнє і через пізнання детермінувати його поведінку» [3, с. 8].

Чоловіки та жінки різняться між собою багатьма факторами. Так, Х. Душко та Ю. Маслова зазначають: «Проаналізувавши найпопулярніші гендерні стереотипи, можна визначити такі типові риси фемінності: м'якість, емоційність, слабкість (психологічна і фізична), розвинена інтуїція, комунікативність, турботливість, вразливість. Типові маскулінні риси: раціональність, активність, інтелект, незалежність, сила (психологічна і фізична), агресивність, авторитарність, стриманість в проявах емоцій, амбіційність, любов до ризику» [2]. Тож розглянемо наявність та розвиток цих рис у персонажів аналізованого художнього твору.

Головний герой повісті «Незрозумілі» Сашко Головко, звичайний дев'ятикласник, за короткий часовий проміжок переживає безліч проблем. Йому набридла надмірна опіка батьків, він уперше закохується, боїться, сумнівається, стає на захист кращого друга, падає й знову підіймається. Він бачить несправедливість однокласників, розпусну та огидну поведінку хлопців-однолітків. Хлопець не розуміє, як деякі дівчата можуть вести себе занадто по-дорослому й розпусно, а інші викликати світлі ніжні почуття; чому у своїх снах він кличе прегарну Орисю, і, цілуючись з іншою дівчиною уявляє лише її. Сашко все ж таки засвоює свою гендерну роль та знаходить відповіді на свої питання, незважаючи на перешкоди.

Самовизначення головного героя залежить переважно від соціально-культурного впливу. Головний герой, так само, як і його хлопці-однолітки, полюбляє заходити на дорослі сайти, переглядати «цікаві» картинки та відео. Дівчата, надивившись на дорослих жінок у соціальних мережах, намагаються бути схожими на них у своєму підлітковому віці, якому ще не притаманна така поведінка. Невідповідність таких дій та віку надає дівчатам занадто доступного та розпусного вигляду. Тобто, засвоєння системи статевих ролей підлітками відбувається шляхом копіювання інших людей, які мають більший авторитет, захмарну кількість підписників та популярність на просторах Інтернету, що стає наслідком деформованої самоідентифікації.

Із повісті дізнаємося про найбільш гострі ситуації в житті головних героїв. Після невдалої розмови з батьком Сашко попрямував на вулицю, щоб побути на самоті. Там він зустрів свого однокласника Севка Мовчанова, який прямував вулицею, «тримаючи два великі пакети, у яких щось металево подзенькувало» [1, с. 47]. Севко запросив Сашка у свою компанію розслабитися. На квартирі, де вже було повно підлітків, панував хаос: дехто з хлопців був вже занадто п'яний, деякі дівчата повсідалися хлопцям на коліна та не соромилися їхніх рук на своїх ледь прикритих ніжках. Сашкові та картина була не до душі. А от перед наглою та сп’янілою Катьою Змієвською встояти було важко. Дівчина поводила себе як доросла жінка, що не відповідало її фізичному та соціальному вікові: «В одній руці Катя тримала два фужери на високих ніжках, в іншій - яскраву пляшку з прозорою рідиною» [1, с. 48], чим натякала на пікантний розвиток подій. Сашко вчасно схаменувся й втік від неї. Можна вважати, що саме в той момент він проявив психологічну силу та раціональність: у нього в голові не вкладався образ Змієвської, оскільки там вже жила Орися - розумна, ніжна, виважена та тендітна дівчина.

Сашкові подобається спостерігати за красивою вчителькою Світланою Михайлівною, але не більше. Чого не скажеш про однокласників, які знімали на відео її привабливі форми та намагалися «залити» в соціальні мережі». Що далеко не спростовує гендерний стереотип: чоловікам потрібно лише «одне».

Ще одним важелем у формуванні гендерної ролі Сашка був батько. Протягом усієї повісті чоловік був для хлопцям порадником, до якого так хотілося, але так важко було прислухатися.

Сашко, проявляючи сміливість та мужність, намагався захистити свого друга Ромку в бійці, за що їм обом дісталося на горіхи. Батько, побачивши ввечері «прекрасну» картину на обличчі свого сина, сказав: «У бійці, як у війні, характер чоловіка проявляється. Тоді стає зрозуміло, боягуз він чи має волю і може володіти собою. Виручить товариша чи панічно тікатиме від небезпеки, наклавши у штани» [1, с. 105]. Батько дав зрозуміти Сашкові, що не так страшні синці, як причина, через яку ти їх отримав.

Отже, гендерне самовизначення героїв повісті «Незрозумілі» відбувається під впливом багатьох факторів: родина, друзі, школа, соціальні мережі. Але найбільша відповідальність за гендерну ідентичність підлітків лягає на плечі батьків, які повинні правильно скерувати увесь потік інформації, стереотипів, із якими стикаються в реальному житті їхні діти.

Література

✵ 1. Гридін С. Незрозумілі : повість. Київ : Академвидав, 2016. 128 с.

✵ 2. Дишко Х., Маслова Ю. Репрезентація гендерних стереотипів в художній літературі. URL : file:///C:/Users/AliNa/Downloads/3533-10848-2-PB.pdf

✵ 3. Логвінова Д. Вплив гендерних установок на статеворольове самовизначення старших підлітків : автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07. Харків, 2007. 21 с.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.