Українська література - статті та реферати
Василь Симоненко (1935-1963)
Всі публікації щодо:
Симоненко Василь
Василь Андрійович Симоненко народився на другий день різдвяних свят, 8 січня 1935 р. в селищі Біївці Лубенського району на Полтавщині. Батьки його були колгоспники. Усе дитинство пройшло на селі, випали на його долю і важкі воєнні та повоєнні часи, бачив самотніх жінок, що залишилися без чоловіків, синів, людей, що втратили всю рідню, дітей-сиріт.
1952 р. закінчив середню школу і вступив на факультет журналістики Київського університету. Через п'ять років закінчив його. Працював у «Черкаській правді», «Молоді Черкащини», «Робітничій газеті».
Перша збірка «Тиша і грім», що вийшла 1962 р., була виливом серця чистого і довірливого юнака, захопленого повівами «хрущовської відлиги». Вірші Василя Симоненка вражають не надзвичайним експериментаторством з формою вірша, які ми віднайдемо в інших поетів, а надзвичайною сердечністю і теплотою, душевністю і заглибленням у загальнолюдські проблеми.
Збірка була схвально сприйнята критикою і читачами.
Разом з іншими талановитими представниками української молоді Василь Симоненко бере участь в роботі Клубу творчої молоді, їздить Україною, спілкуючись з ровесниками. Потім поет працює в комісії, що займалася розслідуванням масових розстрілів у катівнях НКВД. Разом з Аллою Горською він обходив десятки сіл і розпитував людей. Так були віднайдені таємні братські могили на Лук'янівському і Васильківському кладовищах, у Биківнянському лісі. До Київської міськради було надіслано лист із проханням оприлюднити ці місця і встановити меморіали загиблим. Прохання було зігнороване.
А далі свободу почали поступово перекривати. У своєму щоденнику 3 вересня 1963 р. Василь Симоненко пише:
«Друзі мої принишкли, про них не чути й слова. Друковані організації стають ще зухвалішими і бездарнішими. «Літературна Україна» каструє мою статтю, «Україна» знущається над віршами. Кожен лакей робить, що йому заманеться... До цього ще можна додати, що в квітні були зняті мої вірші в «Зміні», зарізані в «Жовтні», потім надійшли гарбузи з «Дніпра» й «Вітчизни»...»
І ось влітку 1963 року сталася дуже страшна своєю незрозумілістю подія. Василя Симоненка було затримано на залізничному вокзалі в Черкасах під час дріб'язкової сварки з буфетницею, яка передчасно закривала буфет. Потім він чомусь опинився в камері затриманих лінійного відділення міліції. Потім хлопець розказував друзям, яким чином його там «вчили».
Після того випадку Василь весь час страждав на болі у попереку, які лікарі були не в змозі полегшити. Помер він 14 грудня 1963 р. Поет прожив лише 28 років, і тепер ми можемо не сумніватися, що саме вбило його.
З великими труднощами друзям В. Симоненка вдалося надрукувати його твори: 1964 р. - «Земне тяжіння», 1965 р. - збірку новел «Вино з троянд», 1966 р. - «Поезії», 1981 р. - «Лебеді материнства» .
Твори Василя Симоненка наповнені юнацьким моральним максималізмом: чорне завжди залишається чорним, якої б подоби воно не набирало. Поетові боліли страждання кожної, як тоді говорили, «маленької людини». Для нього маленьких не було. Турбували його проблеми майбутнього, можливість виродження людини, але він завжди вірив у людські сили («Кирпатий барометр»).
Вірші Василя Симоненка завдяки гостроті своєї проблематики і зараз, через кілька десятиліть після його смерті, залишаються актуальними.