Українська література - статті та реферати

В. Сосюра «Третя рота»

Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Автобіографічний роман «Третя Рота» над яким Володимир Сосюра працював з перервами в 1926 — 1930, 1942 і 1959 роках, — це не тільки розповідь про власне життя, яким воно було, без прикрас. Це і важливий документ епохи, в яку жив поет.

Сам автор так свідчить про історію написання «Третьої Роти»: «Я почав писати прозою роман-трилогію ще в 1926 — 1930-х роках. Уривок цього роману був надрукований в журналі. Весь же роман називається «Третя Рота»: 1. «Володька»; 2. «Крізь вогонь»; 3. «Поет». Надрукований уривок був про громадянську боротьбу на Україні, про трагічний період моєї молодості… Я відклав його і через 12 років повернувся до нього, щоб потім писати про роки юності і дійти до старості».

Після Вітчизняної війни, восени 1959 року, Володимир Сосюра знову повернувся до роботи над романом і в чорновому варіанті закінчив усі три книги трилогії 1960 року. Почалася газетна публікація твору, яка була обірвана на самому початку забороною «згори». В ті часи жанр мемуарів був рідкісним явищем у нашій літературі — треба було мати мужність, щоб сміливо й відкрито писати про недавнє минуле, не тільки добрим, а й гострим словом згадувати своїх сучасників.

Третьою спробою донести до читача цей твір уже після смерті автора стала скорочена публікація його в десятому томі творів В. Сосюри. Із шістдесяти розділів надруковано було лише двадцять шість (і ті зі значними скороченнями).

І тільки 1988 року вийшла повна книга (роман-трилогію перероблено на один твір).

Автобіографічний характер мають багато віршів і поем В. Сосюри, починаючи з «Червоної зими». В одних творах ліричний герой ототожнюється з автором, інші присвячувалися якійсь конкретній події з його життя. Паралельне відтворення подій у поезії і прозі було викликане тим, що автор усвідомлював: поезія може бути піснею своєму народові, а не літописом його доби. Якщо в поетичних творах Сосюра мав право на творчий вимисел, то в автобіографічному романі він з документальною точністю прагне відтворити побачене і пережите ним на життєвій дорозі.

Роман «Третя Рота» — це правдива розповідь поета і про важке дитинство, і про буремну юність, і про перші кроки в літературі, які він робив за допомогою відомих українських письменників. Автор не обминав і трагічних моментів нашої історії, і свої власні невдачі. Складні життєві обставини іноді загострювали стосунки із деякими його колегами по перу, але на спільному шляху боротьби і шукань поет залишився вірним найвищим людським ідеалам, не погрішив проти правди, навіть, здавалося б, невигідної йому, довіряючи читачеві найсокровенніше і найболючіше, що траплялося в його житті. У спаднщні Володимира Сосюри немає щоденників і дуже мало листів, тому цінність роману «Третя Рота» — цього яскравого зразка мемуарної прози — дуже велика.