Українська література - статті та реферати

Галицько-Волинський літопис

Всі публікації щодо:
Давня українська література

Галицько-Волинський літопис є заключною частиною Літопису Руського, яка подає відомості про перебіг подій після фактичного занепаду Києва. Основне місце дії — Гальцько-Волинське князівство. Назву літопису дав М. Костомаров — в оригіналі її не було.

Літопис охоплює події 1200-1292 рр. і поділяється на 2 частини, перша з яких (до 1260 р.) — Галицький літопис, а друга — Волинський, де акцентується увага на Волині і волинських князях. Існує декілька теорій щодо авторства і часу написання Галицько-Волинського літопису. Проте всі статті, незалежно від того, ким і коли були створені, об'єднані постаттю князя Данила, що є ключовою, центральною, навколо якої будується сюжет і розгортається оповідь героїчної повісті. Життєпис Данила Галицького — це цілісна біографічна оповідь а образ князя є стрижнем і навіть причиною для творення дружинної повісті, в основі якої — героїчні подвиги і мудра політика князя-рицаря, князя-героя. Волинська частина Галицько-Волинського літопису — це філософсько-релігійна повість про князя Володимира Василь-ковича, історія життя, особливо останніх років князя, що був смертельно хворим.

Образ Володимира подається цілком у релігійному та світському аспектах. Композиція Галицько-Волинсько літопису досить складна, визначали три частини:

- Від смерті Романа Мстиславича до остаточної перемоги князя Данила в бою під Ярославом 1245 р.

- Події 1255-1258 рр. Очевидно, написана в Холмі.

- Події 1258-1292 рр. Волинський літопис, повість про Володимира Васильковича, значно простіша за стиль Галицького літопису. Автор описує Володимира Васильковича, не як полководця, а як добродійну, милосердну людину.

Галицько-Волинський літопис можна назвати останньою найяскравішою пам’яткою руської літератури, яка знаменувала собою закінчення фактичного періоду державності та початку поневолю вальної боротьби. В літописі відображені найголовніші події виникнення, розвитку і занепаду Галицько-Волинського князівства. Літопис є важливим джерелом вивчення історії і культури Галицько-Волинського князівства та України взагалі. Від 1280 р. розповідається про похід Льва на Краків після смерті краківського князя Болеслава.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.