Українська література - статті та реферати

Реалістичність, етнографічний колорит новел молдавсько-кримського циклу М. Коцюбинського («Для загального добра», «Пе-коптьор» та ін.)

Всі публікації щодо:
Коцюбинський Михайло

Роки перебування Коцюбинського на урядовій службі в Молдавії і Криму дали життєвий матеріал для його творів «Для загального добра» (1895), «Пе-коптьор» (1896), «Посол від чорного царя» (1897), «Відьма» (1898), «В путах шайтана» (1899), «Дорогою ціною» (1901), «На камені» (1902), «У грішний світ», «Під мінаретами» (1904). Одним із свідчень того, що Коцюбинський своїми творами молдавсько-кримського циклу виходив за межі локальних проблем, є те, що його повість «Для загального добра» була надрукована в перекладі російською мовою у журналі «Жизнь»

Цікавим є психологічний тип дівчини-татарки з новели «На камені». Вона, Фатьма, — полонянка у темниці з багатьма замками. Перший — це патріархальні звичаї. Другий — соціальний (прийшов різник, заплатив батькові більше, ніж могли дати свої парубки, й забрав її). Третій — локалізація селища - відрізаного від усього світу з одного боку морем, а з іншого — скелями, звідки нема навіть доріг. Четвертий — домашня темниця, халупка, зложена з дикого каміння, з пласкою покрівлею. Замкненість тут огортає усі рівні — від «мікро»: жінка у «фередже», до «макро»: мусульманський світ. Та найважчий замок — нудьга. Ця дівчина замкнута сама в собі. За допомогою контрасту Коцюбинський малює ще один тип - хлопець Алі - дитина гір. Замальовки природи тут використовуються переважно як додатковий засіб психологічного аналізу, суґестії не механічне відтворення краєвидів села, а їх психологічне переживання, візія. Звичайно ж, у центрі цього оповідання є такі переживання, як кохання і прагненняя свободи.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.