Всі публікації щодо:
Кобилянська Ольга
Конспекти всіх уроків - Українська література 10 клас ІІ семестр - 2018
Образи нових жінок-інтелектуалок: талановитої піаністки Софії, аристократичної Марти, пристрасної й вольової художниці Ганнусі у Valse melancolique (Меланхолійний вальс)
Мета (формувати компетентності): предметні (знати основні віхи життєвого й творчого шляху О. Кобилянської; давати загальну характеристику творчості письменниці; аналізувати твір, зосереджуючи увагу на створенні образів нових жінок-інтелектуалок; характеризувати образи в їхньому порівнянні)); ключові (логічно висловлювати власні думки, давати оцінку героїням, використовуючи навички критичного мислення; виявляти лідерські якості за аналогією до героїнь художніх творів, брати на себе відповідальність за прийняття рішення; уміти визначати ситуації, у яких людина потребує підтримки, володіє засобами їх надання; на прикладі головних героїв твору шукати оптимальні шляхи вирішення життєвих проблем; висловлювати власні судження про творчість Ф. Шопена; порівнювати власні враження з впливом його музики на героїв); загальнокультурні (усвідомлювати прагнення рівності жінок і чоловіків у всіх сферах суспільного життя як необхідну умову розв'язання актуальних політичних, соціально-культурних та психологічних проблем).
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, портрет О. Кобилянської, «Музика» О. Новаківського; фортепіанні твори Ф. Шопена.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ В ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
Вступне слово вчителя
Ідеал О. Кобилянської — жінка освічена, інтелігентна, з високими духовними запитами й прогресивними поглядами. Зачаровує її серце: воно в героїнь Кобилянської любляче й ніжне, здатне на великі почуття. Письменниця стверджувала, що жінка — неповторна особистість, яка має право вибору, можливість чинити так, як підказує їй серце. Вона — людина! Саме таку, відважну й прекрасну жінку, яка бореться за свою гідність І незалежність, оспівувала у творах.
Повідомлення про досягнення жінок
1. У 370-му році до н. е філософ, астроном та математик Гіпатія Олександрійська зробила величезний внесок у розробку інструмента для вимірювання координат небесних тіл. Він отримав назву астролябія. До винаходів Гіпатії також належить прилад для отримання дистильованої води та визначення її щільності.
2. Першим у світі програмістом була жінка. Це англійський математик Ада лавлейс. Саме завдяки її описам Чарльз Беббідж сконструював ЕОМ (електронно-обчислювальна машина). Лавлейс написала програму до техніки та ввела такі терміни, як «цикл» та «робоче вікно».
3. Табіта Беббіт спостерігала за чоловіками, які розрізали дерева за допомогою спеціальної пили з двома ручками. Інструмент тягали взад-уперед. Проте жінка помітила, що ефект присутній тільки під час руху вперед. А коли пилу відтягують назад — відбувається зайва затрата енергії. Отак роздумуючи, у 1810 році Табіта винайшла циркулярну пилу. Але через закони протестантської общини відмовилась від отримання патенту.
4. Американський учений та військовий діяч Грейс Хоппер, яка брала участь у створенні першого в США комп’ютера «Марк І», у 50-их роках минулого століття розробила перший в історії компілятор (комп’ютерна програма). Він призначався для мови програмування COBOL. Іменем винахідниці назвали один з військових кораблів США.
5. Підводні дослідження були б неможливі, якби не перископ. Прилад, який установлює відстань до об’єктів спостереження, у 1845 році запатентувала Сара Метер.
6. У 1903 році секретарка Мері Андерсон зробила всім водіям безцінний подарунок і створила склоочисники. Проте тільки через 10 років ці «палички-виручалочки» оцінили.
7. У 1917 році Ель Долорес Джонс створила глушник для авто.
8. Коли в 1965 році Стефанія Кволек підробляла, щоб оплатити навчання в медичному коледжі, вона дуже захопилася хімічним дослідженням і створила кевлар. Це матеріал, який уп’ятеро сильніший за сталь. Нині він є основою для багатьох споруд у будівництві. А також з нього виробляють бронежилети. Стефанія так і не стала медиком, але, без сумніву, урятувала тисячі життів.
9. У 1907 році Мері Енгл Пенінгтон створила рефрижераторні установки, які використовували для забезпечення провізії в часи Першої світової.
10. Актриса Хеді Ламарр у 1941 році запатентувала секретний засіб зв’язку, який динамічно змінював частоту мовлення. Це набагато ускладнювало противникам перехват повідомлень. Саме такий винахід став основою для мобільного зв’язку та мережі WiFi.
Прослуховування вальсу Ф. Шопена
Бесіда з учнями
1. З ким ми знайомимося на початку твору? 2. Ким мріяла стати Ганна? 3. До речі, Ольга Кобилянська дуже гарно малювала. Як ви думаєте, чому вона не зайнялася цією справою? (Батько не вважав за потрібне вкладати гроші в освіту дочок. Брат Ольги Степан був живописцем (серед його творів — портрети сестри). Ще один брат — Юліан — прославився як філолог, автор кількох підручників з латинської мови). 4. Чого прагнула Марта? (Ольга з дитячих років знала не тільки українську, а й польську та німецьку мови, якими говорили в її родині. А перша прочитана книга була чеською мовою. Дуже любила читати. Ось як вона себе рекламує в листі до пана Вробля (якого так і не надіслала), який потім використала в повісті «Через кладку», де пише, що їй 18 років, що донька чесних батьків, не зовсім гарна, але буде вірною дружиною, відданою, лише щоби дали їй можливість користуватися бібліотекою) 5. Про що мріють дівчата? 6. Які погляди були в дівчат на заміжжя? 7. Чи можемо ми вважати Марту та Ганну типовими представницями тогочасного дівоцтва Буковини? 8. Чому дівчата вирішили запросити ще одну дівчину на квартиру? 9. Яке враження справила Софія на дівчат? 10. Ганна мріяла стати художницею, Марта — учителькою, про що мріяла Софія? (Софія Дорошенко — творчо обдарована особистість, заповітна мрія якої — закінчити консерваторію й стати піаністкою). 11. Як називали Софію подруги? (Подруги так і називали її — музика). 12. Чому очі Софії завжди випромінювали сум? (Нещасливе кохання, смерть батька, хвороба матері). 13. Як сприймають музику дівчата? 14. Чи можна вважати, що вальс є символом? 15. Як склалося подружнє життя в Ганни та Марти?
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати твір О. Кобилянської «Земля».