Всі публікації щодо:
Кобилянська Ольга

Конспекти всіх уроків - Українська література 10 клас ІІ семестр - 2018

Позакласне читання. Ольга Кобилянська. Земля. Психологічне трактування вічних проблем людини й землі, злочину й кари на українському матеріалі

Мета (формувати компетентності): предметні (подати відомості про головний конфлікт повісті «Земля» О. Кобилянської, розглянути інтерпретацію головних проблем твору); ключові (уміння вчитися: навички засвоєння та критичного осмислення здобутої інформації; комунікативні: висловлювати власні міркування про вічні проблеми, про проблему братовбивства та владу землі над людиною); загальнокультурні (усвідомлювати гуманні цінності).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, портрет О. Кобилянської, зображення біблійних Каїна та Авеля.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІV. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ В ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Бесіда з Ольгою Кобилянською

Добрий день усім присутнім! Свою повість «Земля» я написала на основі реальної трагедії братовбивства, що сталася в 1894 році в селі Димка неподалік від Чернівців, де син селянина вбив свого старшого брата, щоб самому дістати в спадщину батькову землю. За жанром це соціально-психологічна повість, тому що я спробувала розкрити причини цього страшного злочину, заглядаючи в душі кожного героя. Прототипами героїв повісті стали члени родини Костянтина Жіжіяна — Михайло й Сава (у повісті — Федорчуки). Мій батько доклав багато зусиль, щоб сім’я Жіжіянів не втратила й другого сина, тому цю повість присвятила саме йому. Сава Жіжіян згодом емігрував до Канади, де й помер. Прототипом Рахіри стала Маріука Магас, яка розійшлася із Савою й вийшла заміж удруге. Анна списана з наймички Кобилянських. У повісті я хотіла знайти причини братовбивства, тобто першогріха, зла у світі. Ми приходимо у світ, як чистий аркуш паперу. Книгу свого життя пишемо самі. Наше серце вчиться любити й буди відповідальним за вчинки. Кожна людина не ідеальна. Хоч би якою доброю й глибоко духовною вона була, усе одно інколи чинить не так, як велить обов’язок людини. Та гріх може бути прощенний за умови щирого каяття, очищення душі. А зло завжди повертається до того, хто його зробив і не покаявся. Життя Сави без каяття й спокути страшне. Суд і справедливий вирок убивці були б кращим вибором, ніж нестерпні муки совісті, людський осуд.

Літературна гра «угадай персонажа»

1. Він був високий ростом, вищий від свого брата, але ніжно збудований, як мати. З лиця подобав також на неї і був би гарний, коли б не його безустанно заблуканий погляд, що мав у собі щось зимного й несупокійного. З його ніжного, майже дитинячого обличчя вражав його погляд прикро і відтручував від себе. Очей сих не наслідив він ані від тата, ані від мами. Коли очі Івоніки були дзеркалом самої доброти серця й чесноти, погляд у Марійки м’який, звичайно глибокий і зажурений, в усміху несказанно лагідний і гарний, то його очі, великі й сиві, не мали нічого спільного з його дитинячо-молодим обличчям (Сава). 2. І не саме великий, але плечистий і сильний, а з лиця мов у якої дівчини, лише що над устами засіявся вус. Дівчата в селі знали добре, який він був, одначе він держався від усіх так далеко, був такий соромливий і замкнений, що ніхто не міг про нього сказати, щоб глядів за одною довше, ніж за другою (Михайло). 3. Була се слабосильна, ще доволі молода жінка з ніжними рисами обличчя, на якім за першим поглядом було пізнати, що тяжка, ненастанна праця й жура, що гнітила її, надали їй п’ятно старості (Марія). 4. Середнього росту, з темним, як шовк, волоссям… на око ніжна, таїла в собі силу та вабила до себе, мов музика, гармонією жіночності (Анна). 5. Вона погана волошка, циганка. Дивися на її зуби й на її рот! Як клубки з м’яса стоять їй в лиці! Чи вона чим причарувала тебе? Дивися, яка вона погана! Чоло волоссям заросло, а очі, як у чортиці або голодної собаки!..» (Рахіра).

Складання інформаційного грона до слова «земля»

Як уплинула земля на героїв повісті?

1. Івоніка — земля це жива істота, з якою він розмовляє, прив’язаний до землі, багато працює, боготворив землю, але не догледів своїх синів і тратив їх обох. 2. Марія — згубний вплив влади землі на неї, її душа закам’яніла, і вона втратила сенс життя. 3. Михайло — любить землю, але коли став вибір: земля чи кохання, він вибирає друге: проти волі батьків залишає господарювання на землі й мріє побудувати нове життя в місті, за що земля воліє краще покласти його тут мертвим, зробивши вічним своїм рабом. 4. Рахіра — прагне заволодіти землею Федорчуків будь-якою ціною, мріючи стати господинею, із цією метою вона намовила Саву на вбивство Михайла. 5. Сава — не бажає працювати на землі, вона потрібна йому як майно, як засіб існування, як підвалинародинного щастя. І вона манить його, обіцяючи дати все й обдурюючи. 6. Анна й Петро — зневіра в добродіяльну силу землі, тяжко працюють заради того, щоб син здобув освіту й вибудував щасливішу долю, але не на землі (хоча традиція лишається — записане Івонікою на хлопця поле Михайла).

Робота з таблицею «Паспорт твору»

Рід літератури


Жанр


Тема


Ідея


Рік написання


Присвята


Місце, де відбуваються події


Головні герої


Другорядні персонажі


Експозиція


Зав’язка


Розвиток дії


Кульмінація


Розв’язка


Основні символи


V. ПІДСУМКИ УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати твір В. Стефаника «Камінний хрест».