Всі публікації щодо:
Літературознавство

Усі уроки української літератури 10 клас ІI семестр Профіль — українська філологія - 2018

Читацький практикум. Неоромантичний твір. Ключі до прочитання. Літературний блог як форма рефлексії над прочитаним

Мета: повторити інформацію про неоромантизм та його стильові особливості, сприяти полегшенню розуміння ідейно-художнього змісту неоромантичного твору, дати поняття про літературний блог як форму рефлексії над прочитаним; розвивати навички вдумливого читання, уміння віднаходити у творі ознаки неоромантизму, збагачувати словниковий запас, усне і писемне зв'язне мовлення; виховувати культуру спілкування при користуванні сучасними гаджетами.

Теорія літератури: неоромантизм.

Обладнання:

Тип уроку: застосування знань на практиці.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя. Справжній читач — це співрозмовник автора твору, його героїв. Але для того щоб правильно зрозуміти авторську думку, дати правильну оцінку подіям і героям, читач повинен ураховувати стильові особливості, притаманні конкретному твору. Ми будемо вчитися розуміти неоромонтичний твір.

IІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Евристична бесіда

✵ Що таке неоромантизм?

✵ Що сприяло появі неоромантизму в українській літературі.

✵ Назвіть українських письменників-неоромантиків.

✵ Що нового внесли неоромантики в українську літературу? (Філософські ідеї, художні засоби, теми, ідеї тощо)

✵ Назвіть визначальні риси героя українського неоромантизму.

✵ Яким, на ваш погляд, був герой неоромантичного твору: позитивним чи негативним?

✵ Визначте імовірні причини суперечливості, роздвоєності його образу.

2. Обмін думками

✵ Якою ж інформацією, на вашу думку, потрібно володіти, щоб зрозуміти неоромантичного героя? (Історичні умови, в яких формується неоромантизм, суспільні проблеми, характерні для певного часу і країни, популярні філософські течії, естетичні та етичні норми часу тощо.)

3. Знайомство з поняттям Блог

Сучасний читач має можливість поділитися своїми думками щодо героїв чи змісту твору. Звірити свої думки та висновки з іншими читачами за допомогою сучасних засобів отримання інформації. Одним з них є блог.

4. Словникова робота

Блоґ (англ. blog, від web log — «мережевий журнал чи щоденник подій» ) — це веб-сайт, головний зміст якого — записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блоґів характерні короткі записи тимчасової значущості.

Навколо блогів зазвичай формується група людей, які цікавляться його тематикою або знають особисто автора (чи авторів). Крім того автори блогів можуть отримувати практично миттєву реакцію у відповідь на повідомлення, оскільки відвідувачі, як правило, залишають свої коментарі до них.

Блогер — людина, що є автором блогу.

Блогосфера — означає сукупність всіх блогів як спільноту або ж соціальну мережу

Пост — це будь-яка стаття або запис на інтернет сторінці. Назва «пост» походить від англійського «post», що в перекладі українською мовою означає «розміщувати», «публікувати».

5. Аукціон думок

Якими постами на тему «неоромантизм» ви можете обмінятися в мережі?

Орієнтовні відповіді

✵ Перегляд уривків екранізацій, епізодів з фільмів, кадрів з них з подальшим обговоренням на блозі (коментарі).

✵ Запропонуйте свій варіант коментаря до прочитаного чи переглянутого епізоду неоромантичного твору.

✵ Прослуховування аудіозаписів неоромантичних творів (на вибір учителя).

✵ Обговорення змісту творів, що вивчаються.

✵ Створення читацького щоденника на блозі.

6. Правила ведення блогу

✵ Толерантно відстоювати власну позицію в дискусії;

✵ розрізняти маніпулятивні технології і протистояти їм;

✵ аргументовано і грамотно висловлювати власну думку щодо суспільно-політичних питань;

✵ уникати дискримінації інших у процесі спілкування;

✵ критично оцінювати тексти соціально-політичного змісту.

7. Практичне завдання

Прочитайте пости-відгуки учнів на твори М. Коцюбинського. запропонуйте свої варіанти відгуків на його повість «Тіні забутих предків».

Довгий час я не розумів, чому все ж Коцюбинський був доволі популярним (судячи за кількістю видань) у Радянському союзі. Але все стало на свої місця після прочитання чудесної повісті «Fatamorgana», що по-нашому «Марево». Безумовно, це слово позначає більш цікаве оптичне явище. І, звісно, така назва якнайкраще передає характер повісті. Дійсно тематика, обрана автором, можна сказати, аж надто соціальна, ба навіть соціалістична, більшовицька. Автор намагався своїм пером виразити настрої суспільства, які хвилювали не лише тодішніх українських селян, але й усіх жителів Російської імперії.

Цвіт українського письменства, неповторні пейзажі, місцевий гуцульський колорит — це творчість Михайла Коцюбинського. «Тіні забутих предків» є тією книгою, яка зовсім не про кохання, не про людей, а про дух лісу, дух, який живе тут ще до Бога, дух, який ми пам’ятаємо. На фоні прекрасних лісів і гір, у яких переховуються лісні, мольфари, мерці, нявки, Чугайстер і ще багатий язичницький пантеон гуцулів, вимальовується кохання між ворожими сім’ями, яке насправді, займаючи якесь «висяче положення» в повісті, сказане ніби між іншим, дивує читача своєю безпосередністю, швидкоплинністю. Не встигнувши розквітнути, воно в’яне.

Немає в Україні людини, яка не знає відому на весь світ історію про Івана та Марічку. Ці українські Ромео та Джульєтта запали в душу кожному, хто хоча б раз чув про їхнє трагічне кохання. Я давно знала про цю повість, але все не вистачало часу її прочитати. І ось діватися було нікуди: шкільна програма — це вам не забавки;) Ця надзвичайна і цікава повість була прочитана за лічені години. Беручи книгу до рук, я мала деякі упередження і власні варіанти розвитку подій (про сюжет я нічого не знала), але як-то кажуть: «Не так сталося, як гадалося». Книга щоразу дивувала мене поворотами сюжету, рішеннями героїв та випробовуваннями долі. Головні герої — молоді хлопець та дівчина із двох ворогуючих сімей, які (що зробили? правильно) закохалися один в одного. Все було б чудово і ніхто не знає чим би все закінчилося, якби у Івана не помер батько і він не залишився б головним годувальником сім’ї. Але що сталося, то сталося. Хлопець вирушає на «заробітки» пасти овець (на все літо). Літо минуло і прийшов час повертатися додому. І тут закінчилася вся романтика книжкова і почалося справжнє життя (реальність у всій своїй красі, так би мовити)… Чим це все закінчилося — пропоную прочитати у повісті видатного українського письменника Михайла Коцюбинського.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

✵ Я дізнався корисного для себе…

✵ Я навчився нового…

✵ Порекомендую друзям…

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Ознайомитися із життєвим і творчим шляхом Ольги Кобилянської.

Випереджувальні завдання творчим групам:

Група № 1. Створити психологічний портрет письменниці.

Група № 2. Дізнатися про родину письменниці та витоки її творчого таланту.

Група № 3. Узяти уявне інтерв’ю в письменниці.

Група № 4. Дослідити творчий доробок письменниці.