Усі уроки української літератури 11 клас ІІ семестр - А. М. Гричина 2019

Урок № 59 - Розвиток мовлення № 4 (письмово). Портретний нарис «Маруся Чурай» Ліни Костенко
Літературне шістдесятництво

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета (формувати компетентності): предметні: уміння знаходити й систематизувати інформацію для виконання творчого завдання; навички дослідницько-аналітичної роботи; культуру зв'язного писемного мовлення; ключові: уміння вчитися: формування критичного мислення; загальнокультурну: естетичний смак, гордість за відомих людей нашої Батьківщини, славне минуле.

Обладнання: пам'ятка «Як написати нарис».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Вступна бесіда

✵ Що таке портрет?

✵ Яке його значення у художньому творі?

✵ Чи розкриває портрет внутрішній світ людини?

✵ На що ви перш за все звертаєте увагу при знайомстві з людиною? При подальшому спілкуванні?

2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

1. Слово вчителя

Портретний нарис — це художній аналіз особистості, побудований на дослідженні різних її сторін: моральної, інтелектуальної, творчої і т. ін.

Мета нарису виявити цінності героя, смисл його життя. На конкретних прикладах потрібно показати ті особливості характеру, які допомагають героєві цієї мети досягти. Необхідно виділити найбільш значущу, стрижневу рису вдачі героя, виразно й емоційно про неї розповісти. Потрібно викликати до героя інтерес, змусити замислитися над його долею.

У тексті портретного нарису можуть поєднуватися всі типи мовлення. В основу має бути покладено розповідь про людину: її долю, обставини життя.

Обов'язковим є її словесний портрет або його елементи. Портрет у нарисі — лише засіб розкриття внутрішнього світу людини.

2. Опрацювання пам'ятки «Як написати нарис»

Як написати нарис

Підготовча робота

Якнайбільше дізнатися про героя майбутнього нарису: його долю, життєві цінності, риси вдачі, досягнення, плани на майбутнє.

Обміркувати головну думку нарису.

Визначити в житті героя період, епізод або вчинок, який яскраво виявив його риси характеру, цінності, ідеали.

Обміркувати послідовність викладу інформації.

Наприклад:

1. Перше враження.

2. Портрет героя.

3. Що я про нього дізнався.

4. Що він розповів про себе.

5. Як такі люди змінюють наше життя.

Робота на чернетці

Скласти й записати на чернетці орієнтовний план нарису.

Скласти й записати опис зовнішності героя. Через портрет увиразнити важливі риси характеру.

Розповісти про епізод (вчинок), у якому характер героя нарису виявився найвиразніше.

Скласти оцінку героєві нарису, його вчинкам, досягненням (можливо, помилкам).

Підвести читача до висновку: у чому цю людину можна й треба наслідувати, чого слід берегтися й уникати.

Редагування нарису

Виправити помилки.

Переконатися, що дотримано вимог стилю.

3. Ознайомлення зі зразками портретних нарисів, дібраних учнями

4. Написання портретного нарису «Це — голос наш. Це — пісня. Це — душа…»

Зразок нарису

Якою видається нам Маруся? Це дівчина, яка мала дар від Бога: не тільки співати й складати пісні, а й кохати, бути щирою та чистою: «Красива я була, правда? Схожа на свою матір. Смілива я була, правда? Схожа на свого батька. Співуча я була, правда? Схожа на свій народ».

Напевне, ці рядки чи не найкраще розповідають нам про Марусю Чурай. Її називають у романі Ліни Костенко голосом, піснею й душею народу. Вона, напевне, такою і є.

На долю дівчини припадає багато випробувань, життя зрештою надламує її душу, вона ніби втрачає свій голос, втрачає здатність жити легко й радіти життю, але душевна чистота залишається з Марусею до останніх її днів.

Маруся Чурай — не просто вродлива дівчина, вона — натура творча, а тому особлива. Донька Гордія та Горпини Чураїв увібрала в себе все краще, чим наділені були її батьки, увібрала в душу, у свій талант усе краще й від рідного народу.

Але доля геніїв нашого народу, як правило, нелегка. Не раз людська підлість, заздрість, підступність, користолюбство нищили людські долі, топтали ніжний цвіт почуття. І через це пройшла Маруся: безвольний коханий Григорій Бобренко під впливом хижої й владолюбної матері залишає дівчину і обирає багачку. Маруся, що чекала Гриця з походу, зберігаючи йому кришталеву вірність, у розпачі звертається у своїх піснях то до Бога, то до людей, то до зрад-ливця — коханого, але долі повернути не може. Через трагічну помилку отруєний Гриць помирає, а Марусю присуджено до страти. В останній момент безнадійно закоханий Іван Іскра привозить помилування від самого гетьмана Богдана Хмельницького. Чураївна залишається живою, але душа її вмерла разом із коханим і похована разом із ним, а тлінна оболонка довго на сім світі не затримається, бо тіло без душі — ніщо.

Та вічно молодими, нев'янучими, свіжими залишаються її пісні, як і трагедія любові, вилити в них. Це саме та мить геніального осягнення, коли суто особисте, інтимне стає всезагальним, вселюдським, а краса душі і почуття сприймається на висотах національної культури.

Одна із багатьох, і, в той же час, одинока Маруся Чурай… Дівчина з легенди.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

✵ Чи сподобалася вам робота на уроці?

✵ Що було найбільш цікавим?

✵ У чому виникали труднощі?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Доопрацювати зміст портретного нарису. Підготувати повідомлення про Василя Стуса.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.