Всі публікації щодо:
Петров Віктор

Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

ЗВУК [й], ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ Йй («йот» ). ЧИТАННЯ СЛІВ. ВПРАВИ З РОЗВИТКУ ФОНЕТИЧНОГО СЛУХУ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ «КАЗКОВИЙ СВІТ». РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ. Р. ПЕТРОВА «ВІД ЗИМИ ДО ЗИМИ» - БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)

мета: ознайомити учнів із буквою Йй, її назвою та звуковим значенням; закріплювати у дітей розуміння звуко-буквених співвідношень в українській мові; розвивати артикуляційно-слухові відчуття, вміння розрізняти тверді і м'які приголосні звуки; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПІДГОТОВКА ДО ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВОЮ БУКВОЮ

Робота над загадками

— Відгадайте загадку.

✵ Він маленький, він вухатий,

Куцохвостий і вусатий.

Як же звіра того звати? (Зайчик)

О. Катрич

— Давайте вивчимо загадку.

— Які слова допомогли нам відгадати загадку?

— Отже, зайчик який? (Маленький, вухатий, куцохвостий, вусатий)

— Який звук стоїть у кінці цих слів? ([й])

— Де стоїть звук [й] у слові зайчик? у словах лійка, високий, чайка, майка, йод, Йосип?

— Вимовимо звук [й]. Як він утворюється в ротовій порожнині? (Середня частина язика притискується до піднебіння і створює на шляху струменя повітря перешкоду. Повітря проходить через щілинку між язиком і піднебінням.)

— Пригадайте, які звуки, що їх ми вже вивчили, творяться подібним способом. (Звуки [т’, н’, р’, л’]… )

— Які всі ці звуки? (М’які)

— Звук [й] також м’який приголосний, тільки він не має пари серед твердих. На моделях ми завжди позначатимемо його двома рисками (=).

— Відгадайте загадку.

✵ Щоб жили всі дружно в мирі:

Скло, пластмаса, гума й шкіра,

Всіх здружу я, крім людей.

Здогадались, хто я?.. (Клей).

— Складіть звукову схему слова клей.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУКВОЮ Йй, ЇЇ НАЗВОЮ І БУДОВОЮ, ПОРІВНЯННЯ З ІНШИМИ ЛІТЕРАМИ, ВИЗНАЧЕННЯ ЇЇ МІСЦЯ В КИШЕНЬКОВІЙ АЗБУЦІ

— На що схожа буква «йот» ?

— Ей, малий! Ти хто такий?

— Я — не хто, а буква «Й».

Щоб мене не сплутать з «И» ,

Я купив берет новий.

Не великий, не малий,

Подивіться, ось який.

Г. Чубач

Буква «Й» така ж, як «И» ,

Наче рідні дві сестри.

Лиш зійшов над нею місяць,

Став ріжками догори.

В. Гринько

Фізкультхвилинка

Як захочу, —

Так підскочу,

Навіть хату перескочу.

Я по колу стриб та стриб

На одній нозі, як гриб.

Ще й на другій

Стрибу, стрибу…

Вже мені немає стриму.

Вже скачу,

Скачу, скачу.

Наскачуся

Досхочу.

В. Лучук

IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 92-93)

1. Звуковий аналіз слів чайка, йорж, лійка з опорою на схеми, подані у підручнику

2. Читання слів із буквою Йй у стовпчиках

У словах першого і третього стовпчика буква й стоїть у кінці складу. Під час первинного читання слів з буквою й перед о слова також підкреслено діляться на склади.

3. Читання назв кольорів, поданих у стовпчиках

Учні називають квіти та їхній колір.

4. Гра «додай назву кольору»

Сніг — білий…

5. Опрацювання тексту «казковий світ»

— Послухайте оповідання і назвіть ім’я головної героїні.

Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями

— З ким Надійка пірнула під воду?

— Що вони там побачили?

— Де сидів краб?

— Хто застиг серед морської трави?

— Які кольори побачила Надійка на морському дні?

V. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ. Р. ПЕТРОВА «ВІД ЗИМИ ДО ЗИМИ»

1. Колективне розглядання книжки

2. Читання назви книжки

— Де надруковано ім’я автора книги?

— Кого ви бачите на обкладинці?

3. Посторінкове розглядання книги

— Тут один твір чи багато? Як ви про це здогадалися?

4. Читання вчителем декількох творів

1) «Котики».

— Назвіть головних героїв твору.

— Що подарувала сестра братові?

— Чи правильно зрозумів Володя назву «вербові котики» ?

— З чого видно, що він не збагнув, які котики подарувала йому сестра?

2) «Водичка».

— Назвіть головну героїню віршика.

— Якою ви собі уявляєте дівчинку?

— Чи можна сказати, що Іринка працьовита?

5. Заучування вірша «водичка» напам'ять

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— З якою новою буквою сьогодні ознайомилися?

— Який звук позначає ця буква?

— Який вірш вивчили на уроці?

— Що найбільше запам’яталося?







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.