Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

СОНЕЧКО. А. М'ЯСТКІВСЬКИй „КОМУ СВІТИТЬ СОНЕЧКО?”. Г. МАНІВ „СОНЕЧКОВА ДОНЕЧКА”. Л. НОВІКОВА „КОТИКИ” - ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД

Мета: вдосконалювати навички виразного читання; вчити учнів ставити питання до тексту; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою.

Сіло сонце на сосну,

Сонно мовило: „Засну”.

2) Інтонування речення.

Ми у мами донечки,

Як у небі сонечки.

— Прочитайте, ніби запитуєте.

— Прочитайте радісно.

2. Читання вірша А. Музичука „Муха”

3. Робота над загадкою

• Там за лісом за пралісом Золота діжа сходить. (Сонце)

— Поміркуйте, в яких квітах заховалось сонечко? (Ромашка, кульбабка, соняшник)

III. РОБОТА ЗА „ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 102-104)

1. Опрацювання оповідання А. М'ястківського „Кому світить сонечко?”

1) Читання тексту вчителем.

— Послухайте текст і скажіть, про що йдеться в ньому?

2) Аудіювання.

• Як звали дівчинку?

[ ] Оленка

[ ] Наталя

[ ] Тетянка

• До кого йшла дівчинка?

[ ] До бабусі

[ ] до подруги

[ ] до дядька

• Де зупинилося сонечко?

[ ] Над хатою

[ ] над черешнею

[ ] на подвір’ї

• З ким дівчинка поверталася додому?

[ ] із дядьком

[ ] із сонечком

[ ] сама

• Для кого сонечко світить і з ким ходить?

[ ] із мамою і татом

[ ] із Наталочкою

[ ] зі всіма

3) Гра „Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

— Що здивувало Наталю?

— Що мама розказала дівчинці про сонечко?

4) Читання тексту учнями „ланцюжком”. Відпрацювання інтонації.

— Що помітила Наталя, ідучи до дядька Степана? А як ви вважаєте, сонечко може ходити? То Наталя, може, неправильно висловила думку?

— Прочитайте заголовок до тексту. Дайте відповідь на це запитання словами з твору.

— Запропонуйте свій заголовок до тексту.

— Які питання ви б поставили до цього тексту?

5) Гра „Розвідники”.

— Знайдіть слова, які звучать ніжно.

Ясени, дівчинка, хмара, черешні, дощик, черешеньки, Наталочка, дощ, стежечка.

6) Гра „Хвости”.

Учитель читає початок речення, а діти — кінцівку.

7) Гра „Добери ознаку”.

Сонечко (яке?) (кругленьке, жовтеньке, тепленьке, ніжне, яскраве, світле, радісне).

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання сторінки „Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 103)

1) Читання вірша Г. Манів „Сонечкова донечка”.

— Про яке сонечко розповідається у вірші?

— А про яке сонечко ви читали у попередньому тексті?

— Яка подія сталася у жучка-сонечка?

— На кого схожа донечка? Відповідайте словами вірша.

2) Читання слів у стовпчиках.

— Швидко читайте, правильно вимовляйте!

сонце жук

сонечко жучок

сонячний жучище

• Читання односкладових, двоскладових слів.

• Читання слів з наголосом на першому складі.

• Читання „ланцюжком”.

• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.

• Читання слів-родичів.

3) Робота над загадкою-добавлянкою С. Коляди.

3. Опрацювання сторінки „Читай і світ пізнавай” (с. 104)

1) Читання вірша Л. Новікової „Котики”.

— Про яких котиків ідеться у вірші?

— Прочитайте опис вербового котика.

— Знайдіть і прочитайте у вірші слова, якими описано Мурчика, що грівся під вербою.

— Чим був здивований Мурчик?

— Складіть речення за малюнком, уживаючи слово котики у різних значеннях.

2) Читання слів у стовпчиках.

— Швидко читайте, правильно вимовляйте!

• Читання односкладових, двоскладових слів.

• Читання слів з наголосом на першому складі.

• Читання „ланцюжком”.

• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.

• Читання слів-родичів.

3) Робота над загадкою Л. Вознюк.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобалися вам прочитані твори?

— Що нового дізналися на уроці?