Всі публікації щодо:
Сухомлинський Василь

Уроки з літературного читання в 2 класі

ДОРОЖЧОГО ЗА ВІТЧИЗНУ НЕМАЄ НІЧОГО. ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ «ВЕРБА — МОВ ДІВЧИНА ЗОЛОТОКОСА»

Мета: вдосконалювати навички правильного й виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів; формувати оцінні судження; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання; прищеплювати любов до Батьківщини.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик».

Лобик гладенький, лапки ласкаві,

Клава на лаві і котик на лаві.

Котик Лапанчик муркоче на лаві,

Лагідно казку розказує Клаві.

2. Робота над чистомовкою

Шу-шу-шу — чистомовки я пишу.

Ят-ят-ят — їх пишу для всіх малят.

Ки-ки-ки — їх говорять залюбки.

Ло-ло-ло — щоб чисте мовлення було.

Ла-ла-ла — Алла дівчинка мала.

Ли-ли-ли — в гості ми до неї йшли.

Ло-ло-ло — в Алли тісто підійшло.

Ла-ла-ла — пирогів вона спекла.

Ле-лє-ле — чаю Аллочка наллє.

Лі-лі-лі — ось лимони на столі.

Лю-лю-лю — дуже кисле не люблю.

3. Гра «Який звук змінився?».

Життя — шиття

шерсть — жерсть

дошивати — доживати

тушити — тужити

шаль — жаль


III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?».

Конкурс на краще читання з пам’яті опису співу жайворонка.


IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

✵ Проливала дрібні сльози

Молода дівиця.

Полоскала довгі коси

У чистій водиці. (Верба)

— Що ви знаєте про цю рослину?

— Сьогодні ми ознайомимося з твором Василя Сухомлинського, у якому він пише про вербу.


V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання оповідання вчителем (с. 118-119)

— Які картини поставали у вашій уяві під час слухання оповідання?

2. Словникова робота

Віти    коси

сумує    тихо

щаслива    тремтять

гніздечко    золотокоса

прокидається зазеленіють

Читання слів «луною». за вчителем; «буксиром». у парах.

— Яке слово складається з двох частин? (Золотокоса)

Фізкультхвилинка

3. Гра «Бджілки».

Самостійне напівголосне читання тексту учнями, кожен у своєму темпі.

4. Виразне читання тексту учнями за абзацами

5. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання

— З ким автор порівнює вербу, із чим — її віти? Доведіть свою відповідь за текстом.

— Прочитайте ті частини оповідання, у яких ідеться про щасливу дівчину — вербу.

— Хто щасливий разом із нею? Чому?

— У якій частині оповідання вжито слова сумує, зітхнула? Які почуття верби вони передають?

— Простежте, як змінюються почуття дівчини-верби зі зміною кольору її кіс.

— У яких рядках твору зосереджено його основну думку? Прочитайте.

6. Гра «Читає Незнайко».

Учитель читає речення з тексту, навмисне припускаючись помилок. Учні мають помітити помилку, прочитати речення правильно.

Як вилітає зі свого затишного (теплого) гніздечка, зелені коси тремтять.

Весною вона прилетить, і верба перестане журитися (сумувати).

Упав жовтий (золотий) листок і поплив кудись далеко-далеко.

7. Гра «Засічка — кидок».

За командою «кидок». — усі діти починають читати напівголосно текст. За командою «засічка». — зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким самим чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів.)

Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка». поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.


VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?

— Яка основна думка цього оповідання?

— Який висновок для себе зробили?


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати зміст оповідання за малюнками.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.