Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Уроки з літературного читання в 2 класі

II семестр

 

ОПОВІДАННЯ

 

СКРИНЬКА ЦІКАВИХ І ПОВЧАЛЬНИХ ІСТОРІЙ

 

Урок 108. ДО УМІННЯ ПОТРІБНЕ ТЕРПІННЯ. АНДРІЙ М'ЯСТКІВСЬКИЙ «МУДРА ГОЛКА»

 

Мета: вдосконалювати навички правильного і виразного читання та літературного аналізу твору, вміння працювати самостійно; формувати оцінні судження; розвивати читацькі навички; виховувати старанність, працелюбність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над чистомовкою

Рі-рі-рі, рі-рі-рі!

Кріт сидить в своїй норі.

Ра-ра-ра, ра-ра-ра!

Йде до школи дітвора.

Рі-рі-рі, рі-рі-рі!

Добре в школі дітворі.

Л. Лозован

2. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

На річці Роман впіймав руками рака,

Рак ущипнув Романа за руку.

3. Гра «Зоряна година»

З букв слова електропраска скласти нові слова.

Електропраска — кекс, порт, рот, рак, спорт, скат, ропа, парта, секрет, кат,...

4. Гра «Заміни вислів одним словом»

Учні читають на дошці вислови і добирають слово, яке б їх замінило.

 

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Дуель»

Клас розподіляється на дві групи. Одна група ставить запитання, інша — дає відповіді.

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Сьогодні ми ознайомимося із творчістю відомого поета, прозаїка, перекладача Андрія М’ястківського.

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

— Народився Андрій М’ястківський у селі Соколівці на Вінниччині.

Друкуватися почав ще до війни. Та в творчій біографії письменника була велика перерва, про яку сповістив не дзвінок, а бомби й гарматні постріли. Солдат М’ястківський пройшов війну в роті фронтової розвідки, а це означає, що він воював на передовій, а частіше — в тилу ворога. За бойові заслуги він був нагороджений медаллю «За відвагу», ще й дослужився до найвищого солдатського звання — єфрейтор, чим дуже пишався.

Андрій М’ястківський — відомий автор блискучих новел, талановитих романів, чудових віршів. Писав для дітей і дорослих. Весь його творчий доробок утілився у понад сорок книжок поезії та прози, численні тексти пісень і перекладів (з білоруської, молдовської, румунської та інших мов).

2. Опрацювання оповідання А. М'ястківського «Мудра голка» (с. 125-126)

1) Гра «Передбачення».

— Прочитайте заголовок.

— Як ви вважаєте, про що йтиметься в цьому оповіданні? (Вправа «Мікрофон». Учні висловлюють свої припущення.)

2) Гра «Бджілки».

Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

— Чи справдилися наші припущення?

3) Словникова робота.

а) Довідкове бюро.

Гаптувати — вишивати шовковими, вкритими тонким шаром золота або срібла нитками різного ґатунку.

б) Читання слів «луною» за вчителем, «хвилею» в групах.

Вузли                 крамниця

рушничок           мерщій

повернувшись     розплутала

чорнобривці        кольнула

Фізкультхвилинка

4) Виразне читання оповідання «ланцюжком».

— Назвіть персонажів оповідання.

5) Гра «Торнадо».

Починати читати повільно, поступово збільшуючи швидкість читання.

6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Про що це оповідання?

— Оберіть найточнішу відповідь серед запропонованих:

а) про те, як Марійка вколола собі пальчик;

б) про те, як Марійка вчилася вишивати;

в) про те, як мама вишивала рушничок.

— Чому в Марійки спочатку нічого не виходило?

— Що, на вашу думку, можна порадити дівчинці?

— Прочитайте слова, у яких зосереджено основну думку твору.

— Пригадайте казки, у яких є такі слова: мудра, мудрий. Доведіть, що твір «Мудра голка» — оповідання.

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто автор цього оповідання?

— Чого воно вас навчає?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до читання за особами.





загрузка...
загрузка...