Всі публікації щодо:
Глібов Леонід
Уроки з літературного читання в 2 класі
ПОЕТИЧНА СКРИНЬКА. ЛЕОНІД ГЛІБОВ. ЗАГАДКА
Мета: ознайомити учнів з творчістю Л. І. Глібова; продовжити ознайомлення учнів із багатством, красою і величчю рідної мови; удосконалювати навички свідомого, правильного виразного читання; розвивати мислення, діалогічне і монологічне мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Біля баби баба сіла.
Баба бабі бубуніла.
Бубуніла з півгодини
Баба бабі про новини.
2. Розпитування за складовою таблицею
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс «Хто краще прочитає вірш».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Дощик, сонячний і хлібний,
Спить у лагідній хмаринці.
А. Костецький
— Яка картина постала у вашій уяві під час читання поетичних рядків?
— Якими незвичайними ознаками поет наділив дощ і хмаринку?
— Поет Леонід Глібов також писав про дощ і хмари. З його твором ми сьогодні ознайомимося.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Народився Л. І. Глібов 1827 року на Полтавщині. Його дитинство минуло на березі річки Хорол, у мальовничому селі Горби. Батьки не цуралися народних звичаїв. Маленького Леоніда батьки звали Льолик. Він був веселим і жвавим хлопчиком, що дуже любив рослини і квіти. Удома охоче доглядав за квітами. Його прозвали жартома «квітчастим королем». Коли знайомі чи родичі зустрічали хлопчика, то так і вітали його: «Здоров був, Льолику, квітчастий король!».
До школи Льолик спочатку не ходив, а вчився вдома. Учителькою була мати Орина Гаврилівна, культурна, освічена жінка.
У 13 років Леоніда віддали до гімназії у Полтаві. Він швидко потоваришував з учнями. Але, уперше відірвавшись від дому, він так занудьгував, що йому снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у перший вірш, над яким він старанно вивів назву «Сон».
Понад 50 творів написав він для маленьких читачів. З-поміж них є загадки, вірші, байки, акровірші.
2. Робота над акровіршем
Акровірш — віршована загадка, відгадка якої складається з початкових літер усіх рядків.
— Прочитайте і розгадайте акровірш (запис — на дошці).
ХТО ВОНА?
Лиха зима сховається,
А сонечко прогляне,
Сніжок води злякається,
Тихенько тануть стане, —
І здалеку бистресенько
Вона до нас прибуде,
Кому-кому любесенько,
А діткам більше буде.
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання твору Л. Глібова «Загадка». (с. 26-27)
1) Виразне читання загадки вчителем до слів «… і потяглась кудись за гай».
— Чи здогадалися ви, про яку саме бабусю Гасю йдеться у загадці?
2) Словникова робота.
Чимчікувати — іти швидко, поспішно, часто ступаючи.
Баштанник — сторож на баштані або його власник.
Баштан — ділянка поля, на якій вирощують дині, кавуни.
Курінь — легка будівля на городах, баштанах.
3) Читання загадки учнями «ланцюжком». за строфами.
4) Гра «Хто швидше?».
— Знайдіть і прочитайте речення, у яких ужито слова, що є на картках- блискавках.
Слова: чудна, взялася, дідок, застукаю, прозвать, нашкодить.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. Спостереження за мовою твору.
— Прочитайте виділені слова. Чому автор використав саме їх?
— Поясніть вислів «чуба намне».
— Прочитайте перше речення твору. Як ви розумієте слово гладуха?
— У яких рядках вірша-загадки автор висловив своє ставлення до бабусі Гасі? Прочитайте.
— Прочитайте народну загадку.
✵ Була собі баба Гася, як прийде — всі скачуть, як довго ж нема — плачуть.
— Чим загадка Леоніда Глібова відрізняється від народної?
— Продовжте низку слів, якими можна назвати хмару: темна, сива…
6) Гра «Заєць — вовк».
Учні читають вірш парами («заєць». утікає, «вовк». намагається його наздогнати).
7) Робота за ілюстрацією.
— Знайдіть рядки вірша, до яких художник намалював малюнок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Хто є автором вірша-загадки?
— Що ви дізналися про Леоніда Глібова?
— Що таке акровірш?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно вірш-загадку. Намалювати малюнок. Підготувати запитання до прочитаної загадки.