Всі публікації щодо:
Жупанин Степан
Забіла Наталя
Косач Ольга
Підгірянка Марійка
Уроки з літературного читання в 2 класі
ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ «АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ»
Мета: систематизувати знання дітей про авторські вірші та малі жанри для дітей; перевірити знання, уміння, навички учнів; розвивати зв'язне мовлення, уміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
А-а-а — котика нема.
Е-е-е — де наш котик, де?
У-у-у — мишку з’їв малу.
І-і-і — він спить на печі.
И-и-и — має гарні сни.
О-о-о — не будіть його.
І-і-і — тихо, мишки всі!
М. Підгірянка
2. Робота над скоромовкою
Скрекоче сорока сороці:
— А я у сорочці сорочій!
Сорока сороці скрекоче:
— А в мене яєчко сороче!
3. Гра «Складіть слово».
1) Складіть слово з перших складів слів.
Бавились, янтар. (Баян)
Піраміда, акація, німий, нова. (Піаніно)
Скеля - ля - е + рип + ка. (Скрипка)
2) Доберіть загальну назву.
Баян — піаніно — скрипка — …
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Обличчям до обличчя».
Учні повертаються обличчям одне до одного у парі, проказують вивчені скоромовки.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Повторіть і пригадайте (с. 33)
1) Доповніть рядки з вірша Марійки Підгірянки.
Шумить верхами буйний ліс —
Дуби, берези, буки.
Співає… (сойка), свище… (дрізд),
І… (воркотять) голубки.
2) Знайдіть закличку у вірші Наталі Забіли «Дощ іде».
Ой дощику, дощику,
Лий, поливай,
Готуй для людей
Золотий урожай.
3) Назвіть автора наведених рядків.
Що ж то за баба Гася тая,
Невже не можна розгадать?
Л. Глібов
4) Прочитайте вірш Дмитра Білоуса.
— Чи можна назвати його скоромовкою? Чому? (Вислів, що складено з важких для вимови слів.)
5) Порівняйте авторську й народну загадки.
— Чим вони подібні, а чим відрізняються?
— Вірші, загадки, лічилки, скоромовки, створені письменниками, — це літературні твори.
Фізкультхвилинка
2. Гра «З'єднай!».
— З’єднайте рядки з творів та їх назви.
1) Дзьобнув хлібця «Прийшла осінь».
Горобець,
Дзьоб обтер
Об стовбурець. «Весна зелені».
2) Ох, невесело Наталці:
Рукавички загубила. «Подзьобав і пострибав».
3) Сьогодні за хмари
Сховалося сонце. «Наталчина пригода».
4) Дивлюсь — до мене суне Гася…
Ну, чуба, дубаю, намне!
5) Травень — це розквіт і буяння зелені. «Загадка».
— З’єднайте рядки творів з прізвищами їх авторів.
1) — Ладки, ладоньки, ладусі,
Ой ладусі, ладки. Степан Жупанин
Де були ви?
— У бабусі.
2) Стрибає білка по верхах, Олена Пчілка
Дітей зозуля кличе.
3) Он кучері з верби рясні
Вітерець несе Наталя Забіла
По узгір’ю на змокрілий
Холодний пісок
4) Тьох-тьох-тьох, тіву-тів… — Марійка Підгірянка
Лине радісно з гаїв.
3. Гра «Добери риму».
— Здогадайтесь, якого слова бракує у римованому рядку.
Сійся жито і пшениця —
Буде дітям — … (паляниця).
Для веселої малечі
Бублик вигляне із… (печі),
А рум’яний… (колобок)
Скочить прямо на… (зубок).
Виросте всього доволі
На широкім житнім… (полі).
Запеклося сонце в хлібі,
Хто зростив його — … (спасибі).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який розділ закінчили вивчати?
— Які твори вам найбільше сподобалися?
— Хто їх автор?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчені твори з розділу «Авторські вірші та малі жанри для дітей».