Всі публікації щодо:
Казки
Уроки з літературного читання в 2 класі
ЛИСИЧКА-СЕСТРИЧКА (ПРОДОВЖЕННЯ)
Мета: учити глибоко відчувати казку, її героїв, засуджувати хитрість, підступність, боротися з ними у повсякденному житті; розвивати вміння читати за особами, переказувати; виховувати любов до народної творчості.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Дихальна вправа
Для контролю глибокого, але короткого дихання під час вимовляння коротких складів чи слів: секундний видих-вдих на «раз». — пауза, «два». — видих під час вимови складів і слів, надрукованих на дошці.
Ба-ран, ба-ра-нець, ба-ран-чик, ца-пик, вов-чик.
2. Вправа «Голосно — тихо». [вправляння у зміні сили гонку і темпу вимовляння)
Підіймати указку вгору — діти промовляють слова скоромовки голосно, з поступовим підсиленням. Поволі опускати указку — говорять зі зниженням сили голосу.
Наварили смакоти —
Будем їсти я і ти.
А со-рро-ки
І во-рро-ни
Будуть їсти макарони!
3. Робота над чистомовкою
Ма-ма-ма — холодна зима.
Му-му-му — молока кому?
Мо-мо-мо — до школи йдемо.
Ми-ми-ми — нові килими.
Мі-мі-мі — веселій кумі.
Ме-ме-ме — хто книжку візьме?
Ам-ам-ам — нікому не дам.
Ом-ом-ом — помиємо з милом.
Ем-ем-ем — туди не підем.
Ум-ум-ум — у класі шум.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс «Хто краще перекаже казку?».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Що починається такими словами: «Жили собі дід та баба…». «Були собі…». (Казки)
— Які ще зачини пам’ятаєте в казках?
— Які казки є найдавнішими?
— Сьогодні ми продовжимо читати казку «Лисичка-сестричка».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступна бесіда
— За нібито вкрадене ягня хитра лисичка випросила в хазяїна невістку. Однак дорогою з’ясувалося, що в мішку сидів…
— Як ви вважаєте, хто б це міг бути?
Вправа «Мікрофон».
Учні висловлюють свої припущення.
Фізкультхвилинка
Ноги ширше, руки в боки —
Ліс зійшов в короткі строки.
Вітру лісу не зламати.
Для звірят ліс — їжа й хата.
Гілля-руки підняли,
Сонцю шану віддали.
А земельці — поклонились.
Гіллям долу нахилились.
2. Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання кінцівки казки (с. 40-41)
— Хто сидів у мішку?
3. Словникова робота
Читання слів «буксиром». за вчителем: ушечки, собачища, кожушини, розсердився, хвостище-помелище.
4. Читання казки учнями «ланцюжком».
5. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
— Куди втекла лисичка?
— Де сидів собака?
— Чому він не вліз в нору?
— З ким затіяла лисичка розмову?
— Як вона зверталася до вух, очей, ніг?
— Чому розсердився хвіст?
— Що зробила лисиця з хвостом?
— Поділіть казку на дві частини.
— Придумайте назви до частин.
— Порівняйте, із чого почала лисичка обмін і чим завершила.
— Чим частина твору, у якій описано обмін, подібна до казки «Горобець та билина». а чим — відрізняється?
— Чи подобаються вам учинки лисиці?
— Як ви їх оцінюєте?
— Чи відповідає змісту казки приказка «Міняв тихо — виміняв лихо». Поясніть свою відповідь.
6. Гра «Що обіцяла лисичка?».
Ушечкам… (сережки).
Оченькам… (окуляри).
Ніженькам… (черевички).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку казку читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто є головним персонажем цієї казки?
— Назвіть інших персонажів казки.
— Чого вчить нас ця казка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати зміст другої частини.