Всі публікації щодо:
Казки
Уроки з літературного читання в 2 класі
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. У СВІТІ КАЗКИ ЧАРІВНОЇ
Мета: підтримувати інтерес дітей до казки; закріплювати вміння розрізняти народну й авторську казки; розвивати пам'ять, спостережливість; викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати казки самостійно.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні до нас на гостину завітала казка.
— Розгляньте виставку книг.
— Які казки називають авторськими? народними?
— У сиву давнину, коли люди не вміли писати, улюблені казки усно передавали з покоління в покоління. Тому автором таких казок уважають народ, а казки називають народними. Авторська казка має певного автора — письменника-казкаря.
— Наведіть приклади народних казок.
— Яких казкарів ви знаєте?
— Казка — це диво. Вона дає нам привід для роздумів, повчає, приносить багато радості. Сьогодні наш урок складатиметься із завдань-запитань. Тому заняття назвемо… (вікториною).
— Заздалегідь ви об’єдналися у дві команди. Бажаю успіху!
III. КАЗКОВА ВІКТОРИНА
I тур «Ти мене знаєш».
Стукіт у двері. Заходить старшокласник, одягнений листоношею Печкіним, приносить телеграми.
— Дивно, але телеграми без підписів. Від кого вони?
✵ Вирушаю на весілля до Дюймовочки. (Ластівка з казки Г. X. Андерсена «Дюймовочка».
✵ Хворію від переїдання: з’їв семеро козенят. (Вовк із казки братів Грімм «Вовк та семеро козенят».
✵ Соромлюся своєї гидкої зовнішності. (Гидке каченя з однойменної казки Г. X. Андерсена)
✵ Поспішаю до лісу. Мачуха наказала принести підсніжники. (Падчерка з казки С. Маршака «Дванадцять місяців».
✵ Йду визволяти братів і сестру з полону. (Котигорошко з однойменної української народної казки)
II тур «Загадковий».
✵ Як знайшов він колосок,
Борошна змолов мішок —
Пиріжків напік і з’їв,
Ледарів не пригостив. (Півник і двоє мишенят)
✵ Я — хоробрий лицар!
Нікого не боюсь!
Своєю булавою із нечистю я б’юсь.
Хай невеличкий зростом,
Зате високий рід!
Хоча я з горошинки,
Та цар Горох — мій дід! (Котигорошко)
✵ Коноплями обкрутився,
Ще й смолою обсмалився,
З великою булавою
Змія викликав до бою. (Кирило Кожум’яка)
✵ Однією головою —
Воду випуска рікою,
Друга дивна голова
Вітром буйним з ніг збива.
Третя голова дихне —
І палає все вогнем. (Триголовий змій)
✵ Вірність — почуття хороше,
Не купується за гроші.
Господиню я люблю
І для неї все зроблю.
Я за ласку їй віддячу
І віддам життя собаче.
Не здається у полон
Вірний пудель… (Артемон).
Фізкультхвилинка
III тур «Хто ми і звідки?».
На дошці — малюнки ведмедя, вовка, зайця, лисиці, півника, собаки.
— Розгляньте малюнки. У яких казках живуть ці герої? Як їх називають?
IV тур «Чия це пісенька?».
— Казкові герої вміють співати. Послухайте аудіозапис пісеньок-промовлянок. Хто це співає? З якої він казки?
Звучить запис пісеньок-промовлянок. (Можна використати пісеньки: Колобка, Кози-Дерези, Івасика-Телесика з однойменних українських народних казок, Півника з української народної казки «Котик та півник». мами Кози з казки братів Грімм «Вовк та семеро козенят». Вінні-Пуха з повісті-казки Алена Мілна «Вінні-Пух та його друзі».,
V тур «Казкарі».
✵ Хто взув кота у чоботи? (Шарль Перро)
✵ Хто придумав люстерко, що говорить? (Олександр Пушкін)
✵ Завдяки кому Айболить вилікував звірів? (Корнію Чуковському)
✵ Хто побудував теремок? (Російський народ у своїй казці)
✵ Хто наділяв звірів музичним слухом? (Брати Грімм)
✵ Хто зібрав дерев’яних ляльок у театрі? (Олексій Толстой)
VI тур «Інсценівка».
Учні інсценують заздалегідь підготовлені уривки казок.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вам сподобалося на уроці?
— Про що розповісте вдома?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Людина починається з добра». (за творами В. О. Сухомлинського). Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.