Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Уроки з літературного читання в 2 класі

ТАРАС ШЕВЧЕНКО «ТИХЕСЕНЬКО ВІТЕР ВІЄ…». «ОН ГАЙ ЗЕЛЕНИЙ ПОХИЛИВСЬ…»

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному вихованню учнів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Дихальна гімнастика

— Щоб навчитися читати правильно, швидко і виразно, треба розпочати урок із дихальної гімнастики.

— Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о…

— Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте склади:

пім-пам-пом-пум-пем-пім;

мам-мом-мум-мім-мем-мим.

2. Робота над скоромовкою

Лінь лежить у Ліни в ліжку,

Каже: «Я посплю тут трішки».

Через неї лежебока

Ледь не відлежала боки.

Н. Становська

3. Розпитування за складовою таблицею


III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс на краще читання з пам’яті вірша Тараса Шевченка «Тече вода з-під явора…».


IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Прочитайте акровірш, яке слово виділили?

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лиш він один Рабів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

Д. Білоус

— То кому присвячений сьогоднішній урок? (Присвячений видатному українському поету, письменнику, художнику — Т. Г. Шевченку.)


V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Тихесенько вітер віє…». (с. 57)

1) Вступне слово вчителя.

— Перебуваючи в Санкт-Петербурзі, в 1844 p. Т. Г. Шевченко написав відому поему «Сон».

Послухайте уривок з цього твору.

2) Виразне читання вірша вчителем.

— З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, тихо, розмірено)

3) Словникова робота.

Мріти — тут: ледве виднітися.

Читання стовпчиків слів «луною». за вчителем.

Вітер    віє

степи мріють

ярами зеленіють

сторожа розмовляють

— Що означають слова першого стовпчика? (Назви предметів.)

— Що означають слова другого стовпчика? (Назви дій предметів.)

— Доберіть синонім до слова сторожа. (Охорона)

Фізкультхвилинка

4) Читання вірша учнями.

— З ким автор порівнює тополі?

— Які дерева згадує поет у вірші?

5) Добирання до слів — назв предметів слів — назв дій.

Вітер… (віє)

степи, лани… (мріють)

верби… (зеленіють)

сади… (похилились)

тополі… (стоять, розмовляють)

2. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Он гай зелений похиливсь…». (с. 57)

1) Вступне слово вчителя.

— Перебуваючи в засланні, далеко від Батьківщини, Т. Г. Шевченко написав вірш «Якби ви знали, паничі…». У цьому вірші поет згадує своє важке дитинство, оспівує чудову українську природу.

2) Гра «Бджілки».

Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

— Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?

— З чим поет порівнює ставок?

— Що говорить про верби?

3) Гра «Збери словосполучення».

Гай    виглядає

верби похиливсь

ставок купають

4) Гра «Віднови вірш».

Велику книгу_____, дорослі й діти

І «Кобзарем». її____. заповіти

В тім «Кобзареві». зложив, написав

Щоб знали всі:____ й___. назвав


VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чого вчать вірші Тараса Шевченка?


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити один з віршів Т. Г. Шевченка напам’ять.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.